موفقیت استراتژیک اسرائیل؛ نتانیاهو موفق شد هشت میلیون دوز واکسن ضد کرونا سفارش دهد

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو و وزیر بهداشت، امروز (آدینه) در یک همایش رسانه ای مشترک، به مردم مژده دادند که اسرائیل توانسته است هشت میلیون واحد از واکسن ضد کرونا را که کمپانی بزرگ داروسازی فایزر قرار است تولید آن را به زودی آغاز کند، خریداری نماید.

آگاهان گفتند که موافقت فایزر با فروش این واحدهای واکسن به اسرائیل، یک دستاورد استراتژیک است که برای رسیدن به آن، نتانیاهو روز گذشته (پنجشنبه) دو بار با رئیس کل کنسرسیوم داروسازی فایزر تلفنی تماس گرفت و جزئیات قرارداد، با کمک حقوقدانان مورد قبول قرار گرفت و معامله قطعی شد.

اسرائیل از دو کمپانی بزرگ دیگر جهان که یکی از آنها “مدرنا” نام دارد، میلیون ها دوز واکسن را پیش خرید کرده، ولی احتمالا این واکسن، کمی پس از فایزر به بازار خواهد آمد و اسرائیل نمی خواهد از این قافله عقب بماند.

کمپانی فایزر چند روز پیش اعلام کرده بود که اسرائیل را در میان مشتریان خود برای خرید واکسن قرار نداده، زیرا مذاکرات نهایی صورت نگرفته است و این امر موجب شد که نتانیاهو شخصا وارد صحنه شود و با رئیس کل این کنسرسیوم معامله را قطعی کند.

با این همه، دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام کرد که این واکسن زودتر از اواخر بهار آینده به اسرائیل نخواهد رسید. انتقال واکسن ها به اسرائیل و استفاده از آن هم چندان ساده نیست. زیرا واکسن باید حداقل تا یک ساعت پیش از تزریق در یخچالی به سردی هفتاد درجه زیر صفر نگهداری شود که اسرائیل موظف است ده ها واحد از این یخچال ویژه را نیز خریداری کند.

حکومت اسلامی ایران هنوز به این کاروان نپیوسته و بعید می نماید که به این زودی‌ها بتواند واکسن ساخت فایزر را وارد کشور کند.

روسیه ادعا کرده که واکسن مشابهی ساخته که بیش از واکسن فایزر می تواند موثر باشد، ولی محافل علمی جهان به این اطلاعیه اعتماد ندارند و می گویند که دولت روسیه هنوز مدارک علمی لازم را برای اثبات ایمن بودن داروی خود ارائه نکرده است.

هر فرد برای مؤثر واقع شدن این واکسن، باید دو دوز از آن را تزریق کند و بین تزریق این دوزها نیز باید سه هفته فاصله باشد. از این رو، هشت میلیون واحد واکسنی که اسرائیل خرید آن را سفارش داده، برای نیمی از جمعیت کشور، یعنی چهار میلیون نفر خواهد بود که در معرض خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند.