مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان، پیروزی طالبان را تبریک گفت و آن‌ها را تطهیر کرد

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل تسنن زاهدان، با نامیدن طالبان با نام «امارت اسلامی»، نامی که خود آن‌ها می‌پسندند، پیروزی و کنترل آنها بر کل افغانستان را تبریک گفت.

عبدالحمید، دیروز سه‌شنبه، ۲۶ مرداد، در پایگاه اطلاع‌رسانی خود با صدور بیانیه‌ای ضمن تبریک موفقیت اخیر گروه طالبان در افغانستان نوشت: «پیروزی بزرگ و چشم‌گیر طالبان که نتیجه جهاد، شهادت و صبر در راه حق در مقابل اشغالگران متجاوز و دولت دست‌نشانده و ناکارآمد و غرق در فساد بود، برای امارت اسلامی، علمای بزرگوار و عموم ملت غیور و مجاهد افغانستان قابل تبریک و تهنیت است.»

امام جمعه زاهدان، با دفاع از عملکرد طالبان و این‌که نظر آنان به حقوق بشر و حقوق زنان تغییر کرده، اظهار داشت: «بنده به جهانیان اطمینان می‌دهم که طالبان امروز، طالبان بیست سال قبل نیستند؛ آنها تجربه کسب کرده‌اند و تغییراتی در دیدگاه‌هایشان بوجود آمده است.»

او افزود: «انتظار می‌رود طالبان با به‌کارگیری شایستگان همه ادیان، مذاهب و اقوام افغان در راستای تشکیل دولت فراگیر اقدام نمایند».

عبدالجمید ادامه داد: «امیدوارم جنبش طالبان و مردم شریف افغانستان عملا ثابت کنند که نگرانی جامعه جهانی واقعیت نداشته است و با عملکرد خود همه تبلیغات را خنثی کنند. همچنین از همه کشورها انتظار می‌رود با ایجاد روابط حسنه و کمک به ملت رنج‌دیده افغانستان، زمینه بازگشت آوارگان افغان به کشورشان را فراهم کنند تا در آینده شاهد افغانستانی آزاد و آباد باشیم».

او در نهایت طالبان را از وجود دشمنان «جنی و انسی» برحذر داشت و نوشت: «در آخر به جنبش طالبان توصیه می‌کنم مواظب مکر و نیرنگ دشمنان باشند، زیرا دشمنان جنی و انسی در کمین هستند.»

حمایت عبدالحمید، در تضاد با افکار عمومی مردم ایران قرار داد. مردم ایران نه تنها از طلبان حمایت نمی‌کنند، بلکه بارها در اعتراضات خود، رژیم ستمگر ایران و رفتارهای واپس گریایانه آن را با راه و روش و ایدئولوژی طالبان مقایسه کرده  و هم از رژیم ایران و هم طالبان ابراز انزجار کرده‌اند. به نظر می رسد حمایت این روحانی اهل سنت از طالبان، در حالی که هنوز تغییرات ادعایی تروریست‌های اسلامگرای طالبان، در ترازوی آزمایش قرار نگرفته، بسیار زودهنگام و عجولانه است.  یادآوری می‌شود که در همین حملات اخیر طالبان به شهر بلخ بود که آن‌ها یک دختر نوجوان را به خاطر پوشیدن شلوار جین و بیرون آمدن از منزل بدون همراهی مرد محرم، تیرباران کردند؛ و در جنایتی دیگر، «خاشه»، طنزپرداز افغان را اعدام کردند. آقای مولوی عبدالحمید، باید به این پرسش پاسخ دهد که اگر طالبان توبه کرده و تغییر کرده است، پس این جنایات چیست؟

تظاهرات بزرگ افغان‌های مقیم اصفهان علیه طالبان: