موگرینی “برجام” را یک “اولویت امنیتی برای اروپا” دانست و از رژیم ایران خواهان ادامه آن شد

 

 

خانم فدریکا موگرینی سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: حفط برجام اولویت اصلی در راستای امنیت اروپا و کل جهان است.بدون برجام، وضعیت در منطقه خاورمیانه بسیار پیچیده ، سخت‌ترو خطرناک تر از اکنون خواهد شد .
او خواستار پایبندی مجدد حکومت ایران  به تعهدات توافق هسته‌ای برجام شده و گفت : تخطی بیشتر حکومت ایران از برجام، بازگشت را مشکل‌تر خواهد کرد.
موگرینی، در نشستی درباره وضعیت منطقه خیلج فارس به حکومت ایران هشدارداده و گفت : «می‌خواهم خیلی روشن عرض کنم. هر چه رژیم ایران در این مسیر بیشتر پیش برود، از نظر فنی بازگشت سخت‌تر خواهد شد».
وی تصریح کرد: «درخواست ما از حکومت ایران بسیار روشن و شفاف است: همچون قبل، به اجرای کامل این توافق بازگردید.»
موگرینی تاکید کرد: اقدامات حکومت ایران در این مرحله همچنان برگشت‌پذیر بوده و نشانه‌ای از تصمیم یا نیت ایران برای بازگشت به برنامه هسته‌ای دیده نمی‌شود.
علی خامنه‌ای، پیشتر گفته بود «شما اروپایی‌ها که هیچ یک از تعهدات خود را اجرا نکرده‌اید، به چه حقی از ما می‌خواهید که به تعهدات خود پایبند باشیم؟ بدانید که ما تازه کاهش تعهدات را شروع کرده‌ایم و این فرایند قطعاً ادامه خواهد یافت».
حکومت بدنبال خارج شدن امریکا از برجام و تحریم‌ها های شدید امریکا علیه او، درجه غنی‌سازی اورانیوم را به بیش از حد مجاز در برجام افزایش داده و تهدید کرده است در صورت باقی بودن تحریم‌ها، تعهدات بیشتری را متوقف خواهد کرد.
وی افزود: «ما خواهان تشدید تنش‌های نظامی در منطقه‌مان نیستیم و نمی‌خواهیم در منطقه‌ای که هم‌اکنون شاهد تنش‌های زیادی است، رقابت تسلیحاتی هسته‌ای دیده شود».
موگرینی گفت: ما اروپایی‌ها از همه بازیگران مربوطه دعوت به حداکثر خویشتنداری و تفکر منطقی می‌کنیم. از این روست که ما همه تلاش خود را از زمان خروج یکجانبه آمریکا جهت حفظ این توافق به کار بسته‌ایم.
مایک پمپئووزیر خارجه امریکا گفته بود که جنگ با حکومت ایران هدف ایالات متحده نیست.
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در سفر به نیویورک گفته بود: همه باید درباره جلوگیری از جنگ در منطقه خلیج فارس همکاری کنند.