موگرینی: کشورهای بیشتری خواهان پیوستن به اینستکس و تجارت با ایران هستند

در همان حال که حکومت اسلامی ایران از توافق به دست آمده با کشورهای اروپایی موسوم به اینستکس راضی نیست و خواهان برخورداری از مزایای بیشتری می باشد، فدریکا موگرینی، سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت:بزودی  هفت کشور دیگر اروپا نیز به اینس‌تکس می پیوندند، تا از مزایای آن در دادوستد با حکومت ایران، به دور از تحریم های آمریکایی برخوردار گردند.

خانم موگرینی گفت: «روز آدینه  ما بیانیه مهمی در حمایت از توافق اتمی با ایران منتشر کردیم: سازوکاری که دادوستد مشروع با ایران (اینس‌تکس) را در بر می‌گیرد، عملیاتی شده و در حال انجام نخستین تراکنش مالی است».

وی  افزوده گفت:  «همراه با سه کشوری که آن را راه‌اندازی کردند، بریتانیا، فرانسه و آلمان، هفت کشور دیگر نیز به آن خواهند پیوست».او نامی از این کشورها نبرده است.

مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود که  کشورهای اتریش، بلژیک، هلند، اسلوونی، اسپانیا و سوئد در بیانیه مشترکی ۳ روز پیش از حفظ توافق هسته‌ای با ایران و راه‌اندازی اینس‌تکس حمایت کردنده اند .

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه حکومت گفته بود  «مهمترین موضوع که در این جلسه بحث شد، بحث اینستکس و کانال مالی بود. این کانال مالی الان عملیاتی شده و دو سه تا مورد کاری هم الان در حال انجام شدن است و ظرف روزهای آینده تبادل مالی انجام می‌شود».

هلگا اشمید، معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام گفته بود که  اینس‌تکس عملیاتی شده است.

اما تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد وضعیت فعلی اینس‌تکس را یک «ماشین زیبا بدون بنزین» توصیف کرده بود .

 

یک دیدگاه

Comments are closed.