مٌدرنا اعلام کرد:  اثر بخشی  واکسن ضد کرونا به ۱۰۰ درصد رسید

شرکت آمریکایی مٌدرنا ، خبرداد که  نتایج بررسی‌های جدید که بیش از ۳۰ هزار نفر در آنها شرکت کرده‌اند، نشان داد کارایی این واکسن در مقابل عوارض جانبی واکسن‌ها کرونا به مقدار ۱۰۰ درصد و در مقابل خود بیماری به مقدار ۹۴ درصد است.

این شرکت همچنین اعلام کرد که واکسن اش در همه گروه‌های سنی، جنسیتی و نژادی قابل استفاده است و هیچ نگرانی جدی درباره سلامت استفاده‌کنندگان وجود ندارد و عوارض جانبی آن تنها به درد ناشی از تزریق، سردرد و خستگی محدود است.

نوبر آفیان،  رئیس هیات‌مدیره شرکت داروسازی مٌدرنای آمریکا که به یکی از امیدهای اول بشریت برای یافتن واکسن کرونا تبدیل شده در گفتگوی اختصاصی با شبکه خبری “العربیه” اعلام کرد شرکت تحت مدیریتش می‌تواند تا ۵۰۰ میلیون دوز از واکسن کورونا تولید کرده و واکسیناسیون ۶۰ درصد از جمعیت جهان می‌تواند مانع انتشار بیشتر این ویروس شود.

او تاکید کرد که انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هیچ تاثیری روی تلاش‌هایی که با هدف دستیابی به واکسن کرونا صورت می‌گرفت، نداشت و دولت دونالد ترامپ در زمینه مالی و لجستیکی از تولید واکسن حمایت کرد و این شرکت در زمینه پژوهش یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرد.

در گزارش مٌدرنا آمده است که همه داده‌های مربوط به سلامتی استفاده‌کنندگان در دو ماه گذشته را جمع‌آوری کرده و حالا قصد درخواست صدور مجوز اضطراری از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا و همچنین سازمان دارویی اروپا را دارد. و در همین راستا جلسه‌ای در ۱۷ دسامبر میان مدیران مٌدرنا و مدیران سازمان غذا و داروی آمریکا برگزار خواهد شد.

گفته شده است که این شرکت محموله‌ای به حجم ۲۰ میلیون دوز را آماده کرده کرده که در آخر سال ۲۰۲۰ به آمریکا ارسال کند. این مقدار برای واکسینه کردن ۱۰ میلیون نفر کافی است، زیرا هر نفر باید ۲ بار این واکسن را دریافت کند. مٌدرنا خود را آماده کرده که تا پایان سال ۲۰۲۱ بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دوز دیگر تولید کند.