مژدۀ نخست وزیر نتانیاهو: اسرائیل نخستین کشور در واکسینه کردن همه شهروندان خواهد بود

اسرائیل نخستین کشور جهان خواهد بود که تا سه ماه دیگر، همه شهروندان بالاتر از شانزده سال واکسینه خواهند شد و بدین سان امید می رود که ویروس کورونا از این سرزمین ریشه کن گردد و زندگی به صورت نسبتا کامل به حال عادی باز گردد.

اسرائیل برای رسیدن به این هدف میلیون ها واحد دیگر از واکسن تولید فایزر را خریداری کرده که نخستین محموله آن امروز (آدینه) وارد کشور می شود.

این مژده را بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در یک همایش رسانه ای، شب گذشته به مردم اسرائیل هدیه کرد و موجب خشنودی همگان گردید.

نتانیاهو گفت که این کارزار را “بازگشت به زندگی” نام نهاده، زیرا پس از آن که همه شهروندان بالای شانزده سال واکسینه شوند، اسرائیل نخستین کشور جهان خواهد بود که خواهد توانست به همه فعالیت های عادی باز گردد.

این مژده در حالی اعلام می شود که در اکثر کشورهای اروپایی قرنطینه چند هفته ای اعلام شده و در ایالات متحده روند واکسینه کردن مردم به کندی پیش می رود.

در ظرف سه هفته ای که گذاشت، اسرائیل توانست بیش از پانزده درصد از شهروندان خود را واکسینه کند. این تعداد، تا دو هفته دیگر به دو میلیون نفر می رسد که معادل ۲۰ درصد از کل جمعیت است و در کمتر از سه ماه این کارزار به پایان خواهد رسید.

نتانیاهو که در سخنان دیشب هیجان زده به نظر می رسید، گفت که برای رسیدن به این دستاورد و معتقد ساختن شرکت فایزر به فروش این تعداد عظیم واکسن به اسرائیل، هفده بار با رئیس کل این کمپانی عظیم صحبت کرده و او را متقاعد ساخته است که همه واکسن مورد نیاز اسرائیل را تامین کند.

فایزر هرگز چنین تعهدی را به هیچ کشور دیگر نداده است. ممکن است یکی از مشوق های رئیس کل فایزر آن باشد که خودش، همانند رئیس کل کارخانجات داروسازی مدرنا، یهودی است. ولی واقعیت مهمتر آن است که اسرائیل به علت سیستم پزشکی بسیار پیشرفته ای که دارد، می تواند مهمترین مرکز آزمایشی واکسن ها باشد و به دانشمندان کمک کند واکسن های بهتر و موثرتری در اختیار مردم جهان قرار دهند.

اسرائیل گزارش کامل واکسینه کردن مردم و عوارض جانبی که در برخی از تزریق شدگان مشاهده گردیده، به کمپانی فایزر گزارش می دهد و این اطلاعات می تواند برای تکمیل واکسن ها بسیار موثر باشد و به درمان مردم جهان کمک کند.

کمپانی فایزر امروز (آدینه) اعلام کرد که طبق بررسی های به عمل آمده، هر واحد واکسن تزریق شده، می تواند تا دو سال فعال باشد و از ابتلای دوباره فرد واکسینه شده جلوگیری کند. فایزر همچنین اعلام کرد که واکسن ارائه شده، در برابر گونه های جدید ویروسی که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شناسایی شده، موثر می باشد.

با کمک اطلاعاتی که در اسرائیل جمع آوری شود و در اختیار دانشمندان جهان قرار گیرد، در آینده ای نزدیک میتوان یک سیاست راهبردی را برای مبارزه با این ویروس در سراسر جهان پایه ریزی کرد.