مکرون بار دیگر بر حضور سعودی و اسرائیل در مذاکرات هسته‌ای با ایران تاکید کرد

پرزیدنت امانوئل مکرون در گفتگو با شبکه خبری العربیه اعلام کرد که باید پادشاهی عربی سعودی و کشورهای دیگر را به مذاکرات هسته‌ای با ایران افزود.

اما تحلیل گران می گویند : حکومتی که حتی حاضر نیست که ورزشکاران اسرائیل با ورزشکاران ایرانی مسابقه دهند هیچ گاه حاضر نمی شود که  با اسرائیل بر سر یک میز مذاکره بنشیند.

حسن روحانی پیشتر در این باره گفته بود:   ۵+۱ نباید ۵ بعلاوه ۲ شود

مکرون افزود که قصد دارد همه تلاش خود را به کار گیرد تا گفتگوها میان تهران و واشنگتن را به سرانجام برساند.

وی بر ضرورت حضور سعودی در گفتگوهای هسته‌ای با ایران تاکید کرد و گفت: «همه توانم را به کار می‌گیرد که هر ابتکار آمریکایی برای گفتگو با ایران – که گفتگوهای سختی است- را حمایت کنم و امیدوارم کنم در این زمینه تسهیل کننده باشم.»

او افزود که هر مذاکره‌ای که با ایران صورت گیرد، سختگیرانه خواهد بود و حضور شرکای منطقه‌ای از جمله پادشاهی عربی سعودی در آن ضروری خواهد بود.

رئیس‌جمهوری فرانسه تاکید کرد: «در منطقه خاورمیانه، باید با سعودی به توافق اطمینان‌بخش برسیم و این کشور را در هر توافقی با ایران، شریک کنیم.»

وی در ادامه افزود: «نباید اشتباه سال ۲۰۱۵ را مرتکب شویم و باید طرف‌های منطقه‌ای را در توافق هسته‌ای مشارکت دهیم.»

همچنین وزارت خارجه آمریکا نیز  اعلام کرد که دولت جو بایدن از زمان رسیدن به قدرت، هیچ تماسی با طرف ایرانی نداشته و پیش‌بینی نمی‌شود که پیش از مشورت با کنگره و همپیمانان دست به چنین اقدامی بزند.

در چند روز گذشته نیز آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده از رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواست گروهی متشکل از دیپلمات‌ها و کارشناس با دیدگاه‌های مختلف را برای مذاکره با ایران تشکیل دهد.

بلینکن از مالی خواسته است تا افراد «به شدت سرسخت» در قبال ایران را در این گروه جای دهد.

در همین زمینه امده است که رابرت مالی نیز  تشکیل این گروه را آغاز کرده و بلافاصله پس از آغاز به کار آن، روند بررسی راهبردهای از سرگیری ارتباط با ایران را شروع می‌کند. برخی مقامات آمریکایی می‌گویند که رابرت مالی تماس با همتایان اروپایی، اسرائیلی و خلیجی خود را آغاز کرده است.

آنتونی بلینکن گفته بود که حکومت  ایران اگر به روند نقض توافق هسته‌ای ادامه دهد، تنها چند هفته با به دست آوردن مواد لازم برای ساخت بمب اتمی فاصله دارد.

پیشتر نیز رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود که زنده کردن توافق اتمی برجام در دوران جو بایدن نیازمند توافق جدیدی برای تعیین شیوه بازگشت ایران به بندهایی از توافق فعلی است که این کشور آنها را نقض کرده است.

اما ممکن است در مرحله دوم مذاکرات درباره قدرت موشکی ایران کشورهای اسرائیل و عربستان نیز شرکت داده شوند ولی ممکن است که سهیم کردن آنها جنبه غیر حضوری داشته باشد .