مکرون در انتقاد از موضع گیری های تند اردوغان گفت: ترکیه نیات امپریالیستی دارد

به موازات عملیات تروریستی اسلامگرایان در فرانسه درگیری ترکیه با آن کشور نیز بالا می گیرد، پرزیدنت امانوئل ماکرون، در انتقاد تند علیه  سیاست‌های دولت ترکیه ، گفت که آنکارا «نیات امپریالیستی دارد» و به اردوغان توصیه کرد که «توهین نکند و دروغ نگوی».

امانوئل ماکرون، تاکید کرد که مجموعه عملکرد ترکیه در خاورمیانه، شامل مداخلات در سوریه و بخش مدیترانه «نوع جدیدی از تجاوزگری بود که اعضای ناتو را غافلگیر کرد».

او در ادامه با اشاره به دخالت اردوغان در جنگ لیبی، گفت آنکار «قوانین منع تحریم تسلیحاتی در لیبی را زیرپا گذاشت».

مکرون افزود:  ترکیه در حالی که عضو پیمان ناتو است، علیه اعضای ناتو، سیاست و عملکرد ستیزه‌جویانه در پیش گرفته است.

او  تاکید کرد:  «تمایلات امپریالیستی» اردوغان  برای ثبات منطقه خوب نیست، «اگر اردوغان در قبال فرانسه، اتحادیه اروپا و ناتو محترمانه رفتار کند، دروغ نگوید و توهین نکند، ‌این تنش قابل برطرف شدن است» و «فرانسه خواهان آرام شدن اوضاع است».

یادآور می شود که ترکیه و فرانسه هر دو کشورهای عضو ناتو هستند که طی ماه‌های گذشته به دلیل مناقشه لیبی، حفاری‌های ترکیه در مدیترانه و اخیرا هم درگیری‌ها در منطقه ناگورنو-قره‌باغ، روابط آن‌ها به شدت تیره‌وتار شده است.

در طی روزهای گذشته نیز  رجب طیب اردوغان در واکنش به سخنان امانوئل ماکرون در حمایت از حق انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام و انتقاد از اسلام‌گرایان افراطی، گفته بود که امانوئل ماکرون نیاز به معاینه روانی دارد.

مکرون یکبار  بار دیگر از «حق آزادی بیان» در کشورش دفاع کرد و گفت که احساسات مسلمانان را نسبت به کاریکاتورهای پیامبر اسلام «درک می‌کند اما نباید  این احساسات به رفتار خشونت‌آمیز منجر شود».

او گفت : دفاع از آزادی بیان در فرانسه، به معنای این نیست که او «از این کاریکاتورها» حمایت کرده است.

ماکرون در ادامه از تحریم محصولات و کالاهای ساخت کشورش انتقاد کرد و آن را «غیرقابل قبول» نامید.

شایان گفتن است که اردوغان،   علاوه بر تنش‌های لفظی، ترکیه در اقدام به انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام، از کارزار تحریم کالاهای فرانسه که در برخی کشورهای اسلامی مطرح شد، حمایت کرد.

در همین رابطه،  در یک رویداد دیگر که منجر به افزایش تنش در روابط دو کشور شد، مجله شارلی ابدو کاریکاتوری از رجب طیب اردوغان منتشر کرد که او را با لباس زیر و آبجویی در دست در کنار زنی نیمه برهنه منتشر کرد.

دولت ترکیه در اعتراض به این اقدام کاردار سفارت فرانسه در ترکیه را احضار کرد.