مکرون: فرانسه عراق را در ترمیم حاکمیت و استقلال ملی کشورش حمایت می کند

مکرون: فرانسه عراق را در ترمیم حاکمیت و استقلال ملی کشورش حمایت می کند. این در حالی که  برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، گفته بود که کشورش نباید میدان جنگ کشورهای دیگر شود.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در اولین دیدار رسمی‌اش از عراق، روز گذشته  (چهارشنبه) وارد بغداد شد و قول داد از این کشور در مقابل چالش‌های داعش و دخالت‌های خارجی حمایت کند.

مکرون در دیدار با مقامات عراقی گفت: کشورش آماده است تا این کشور را از دخالت‌های خارجی حمایت کند. دولت عراق نیز  امیدوار است دیدار امانوئل مکرون تایید و حمایتی پیگیر و قوی باشد بر تلاش‌هایی که برای ترمیم حاکمیت و استقلال ملی این کشور صورت می‌گیرد.

رئیس‌جمهوری فرانسه اولین مقام غربی است که از زمان تشکیل دولت جدید توسط مصطفی کاظمی در ماه مه، از این کشور دیدار می‌کند

پس از بالاگرفتن تنش ایران و آمریکا، ظهور دوباره داعش، و کاهش شدید قیمت نفت، یعنی منبع اصلی درآمد عراق، به مشکلات نخست وزیر جدید افزوده است.

خبرگزاری رویترز، در این باره نوشت: امانوئل مکرون گفته است که “جنگ علیه داعش تمام نشده است… ما همچنان در کنار شما، در قالب یک ائتلاف ضد-داعش عمل خواهیم کرد”.

مکرون در ادامه افزود:  “دومین چالش شما، دخالت‌های چندجانبه خارجی است که چندین سال ادامه داشته است”.

عراق یکی از مراکز تقابل ایران و آمریکا بوده است. اوایل سال جاری، نیز پس از آنکه آمریکا قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی سپاه قدس، را در حمله‌ای در فرودگاه بغداد کشت، دو کشور به نقطه یک جنگ تمام‌عیار نزدیک شدند.

مکرون در ادامه دیدارش از عراق با  مصطفی کاظمی، نخست وزیر ملاقات کرد.

در ادامه این خبر آمده است که وزارت دادگستری ایالات متحده با انتشار بیانیه ای  اعلام کرد وبسایت‌های متعلق به یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت رژیم ایران در عراق را مسدود کرده است.

 

بر اساس این بیانیه، دامنه‌های دو وبسایت تلویزیون «الاتجاه» متعلق به کتائب حزب‌الله توقیف شده است. کتائب حزب‌الله از سوی آمریکا یک تشکیلات تروریستی شناخته شده است.

 

معاون دادستان در امور امنیت ملی در این باره گفت، یک بار دیگر می‌بینیم یک تشکیلات خارجی تروریستی برای انتقال پیام و جذب نیرو برای اهداف خشونت‌بارش به اینترنت روی آورده است.

 

جان دمرز در ادامه تاکید کرد: «ما به مبارزه با جذب نیرو برای فعالیت‌های تروریستی و تلاش‌های تبلیغاتی در دنیای دیجیتال ادامه خواهیم داد.»