میخائیل اولیانوف: روسیه از حکومت ایران خواست تا  اجازه بازرسی آژانس انرژی اتمی را تمدید کند

میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین ، در دور چهارم مذاکرات مربوط به معاهده هسته ای ایران ، گفت:  « روسیه بر آن است که تمدید فنی این توافق باید برای حفظ جو سابق کاری، در مذاکرات انجام شود. به همین دلیل از   همتاهای ایرانی خواستیم تا با پذیرش این تصمیم ، تعاملات امیدوارکننده ای  بین آژانس و تهران و اتمام موفقیت آمیز مذاکرات در وین حاصل شود».

وی افزود: با تمدید توافقنامه فنی برای بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران به موفقیت در مذاکرات برای ازسرگیری برجام کمک می کند.

به گفته اولیانوف مسئله تمدید بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران به طور فعال در جلسه کمیسیون در روز چهارشنبه بحث و بررسی شد، از آنجا که دو روز دیگر  مدت این توافق تمام می شود.

حکومت ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کرده است  تا ۲۱ می برابر با ۳۱ اردیبهشت سال جاری،  توافقی جدید در رابطه با برنامه اتمی و لغو تحریم‌ها دست یابد. در غیر این صورت تهران ضمن خروج از پروتکل الحاقی، امکان دسترسی بازرسان بین‌المللی به سایت‌های اتمی خود را نخواهد داد.این در حالی که

در همین حال ،  دیپلمات‌های سه‌کشور اروپایی حاضر در برجام، بریتانیا، آلمان و فرانسه در بیانیه‌ای درباره مذاکره در وین اعلام کردند٬ در مذاکره درباره برجام به پیشرفت‌های محسوسی وجود داشته است اما برای رسیدن به موفقیت، تضمینی وجود ندارد.

این سه‌کشور تاکید کرده‌اند٬ بسیار مهم است ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راهی برای تداوم نظارت آژانس بر فعالیت‌های ایران پیدا کنند.

در این بیانیه همچنین تاکید شده که در تلاش‌ها برای بازگرداندن برجام، دسترسی آژانس انرژی هسته‌ای بین‌المللی ضروری است، زیرا توافق بدون آن قابل اجرا نیست.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، هم در اولین دیدار حضوری با همتای روسی خود ،سرگئی لاوروف، گفت که واشینگتن و مسکو با وجود اختلاف‌های خود، می‌توانند در برخورد با برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی، جنگ افغانستان و مقابله با شیوع کرونا و تغییرات اقلیمی با هم همکاری کنند.