میدل ایست نیوز:  یک هیئت رسمی عراق به دستور الکاظمی به طور غیر منتظره به تهران رفتند

میدل ایست نیوز به نقل از یک منبع آگاه خبر داد که یک هیات عراقی از طرف مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق،  در سفری از پیش اعلام نشده وارد تهران شد.

برخی رسانه‌های عراقی نیز در خبری غیر رسمی اعلام کردند؛ “ابوجهاد الهاشمی “که پیش از این ریاست دفتر”عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر سابق عراق “را بر عهده داشت، از سوی مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر فعلی این کشور به تهران سفر کرده است.

رسانه عراقی که اولین بار خبر این سفر را منتشر کرد چند ساعت بعد اعلام کرد هیات عراقی بعد از دیدار با مقامات ایرانی، این کشور را فوری ترک کرده و وارد بغداد شده است.

این در حالی است که تاکنون هیچ‌یک از مقامات رسمی عراق و ایران خبر سفر هیئت عراقی به تهران را رد یا تایید نکرده‌اند.

در اخبار غیر رسمی منتشر شده در این خصوص، آمده است که هدف از این سفر، گفتگو پیرامون تحولات امنیتی اخیر در عراق و جلوگیری از اقدامات تروریستی گروه های تحت حمایت رژیم در منطقه مطرح  و تبادل پیام عنوان شده است.

از سویی؛ برخی منابع عراقی نیز اعلام کردند که در این سفر پیام طرف ایرانی در خصوص ضرورت افزایش هوشیاری دولت عراق و فاصله گرفتن از  ایالات متحده به این هیئت ابلاغ شده است.

یک منبع سیاسی عراقی نیز گفته است : ایرانی‌ها به هیئت عراقی گفته‌اند که قصد تنش‌زایی در منطقه را ندارند.

حکومت ایران هنوز گزارشی در باره محتویات دیدارها منتشر نکرده است .

عراق قاطعانه و صریح از ایران می خواهد از دخالت در امور عراق دست بردارد و الکاظمی بارها گفته که نمی خواهد کشورش به میدان کشکاش به میدان کارزار بین حکومت ایران و آمریکا مبدل شود و فرمانده هان سپاه پاسداران هنوز هم تهدید می کنند که با عملیات تعرضی گروه های نیابتی خود موجب خروج ارتش آمریکا از عراق خواهند شد .

آمریکا تهدید کرده است که اگر تعرضی رخ دهد هزار برابر پاسخ خواهد داد