میزان ابتلا به کورونا در اسرائیل بالا می رود، ولی دولت همزمان، تسهیلات بیشتری در اختیار مردم می گذارد

کابینه کورونا در اسرائیل، شب گذشته (پنجشنبه) تسهیلات بیشتری برای مردم برقرار کرد

با آنکه ابعاد ابتلا به کورونا در اسرائیل همچنان بالا می گیرد، کابینه ویژه پیکار با این ویروس، پس از ساعت ها بحث و بررسی تصمیم گرفت یک رشته تسهیلات جدید برای زندگی مردم ایجاد کند که یکی از مهمترین های آن، از سرگرفتن سفر با قطار بین شهری و همچنین از سرگیری برنامه های فرهنگی، هنری و تفریحی می باشد.

ولی در همان حال بحث درباره افزودن ۹ روز به دوره آموزشی امسال، پیش از آغاز تعطیلات تابستان به نتیجه نرسیده است.

کابینه کورونا، متشکل از نخست وزیر، وزیران بهداشت و اقتصاد و چند تن دیگر از اعضای دولت، مسئول تنظیم سیاست ها در سرکوب ویروس می باشد.

نخست وزیر در نشست دیشب (پنجشنبه) هشدار داد که اگر شمار مبتلایان، بیش از این بالا رود، نه تنها تسهیلات اعلام شده به اجرا گذاشته نخواهد شد، بلکه ممکن است محدودیت های بیشتری بازگردانده شود.

دولت اسرائیل، همانند دولت های بسیاری از کشورهای جهان و از جمله ایران، بر سر یک دوراهی قرار دارد که گزیدن بهترین مسیر، باید هوشمندانه و با محاسبات دقیق انجام شود.

از یک سو، مسلم گردیده که بهترین راه برای کاهش میزان ابتلا، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و تعطیل کردن اماکن اجتماع مردم می باشد.

از سوی دیگر، سختگیری و برقراری محدودیت های زیاد، به اقتصاد کشور آسیب می رساند و بسیاری از فعالیت های اجتماعی را فلج می کند.

دولت اسرائیل در یک هفته اخیر زیر فشار شدید دست اندرکاران امور هنری، و از جمله تئاتر و برنامه های تفریحی بود.

تئاترها و برنامه های هنری، از شب گذشته عملا بازگشایی شده اند. ولی حداکثر تماشاچی در هر تالار نباید از ۲۵۰ نفر فراتر رود.

همچنین، انجام جشن عروسی و برخی فعالیت های دیگر نیز آزاد شده، ولی اجتماعات باید در فضای باز و با رعایت جداسازی اجتماعی باشد.

راه آهن اسرائیل در سه ماه گذشته کاملا متوقف بوده، ولی از هفته آینده می تواند کار خود را از سر گیرد.

قطار در اسرائیل یکی از مهمترین وسایل جا به جا کردن مردم است.

هر قطار می تواند یک هزار مسافر حمل کند. ولی طبق مقررات جدید، حداکثر مسافران باید پانصد نفر باشد که در هنگام نشستن، از هم فاصله داشته باشند و در تمام مدت، بینی و دهان آن ها پوشیده باشد و حتی اجازه نوشیدن یا خوردن ندارند.

در شبانه روز اخیر، ۲۸۸ نفر بر شمار مبتلایان افزوده شده ولی کسی فوت نکرده است.

در حال حاضر نزدیک به چهار هزار نفر بیمار در اسرائیل وجود دارد که حال یک دهم آن ها وخیم است. در این مدت بیش از پانزده هزار نفر شفا یافته و به خانه بازگشته اند.

در روزهای اخیر، کورونا در ارتش اسرائیل نیز شیوع بیشتری داشته و چندین تن از افسران و از جمله سه افسر ارشد نیز با افراد کورونا زده در تماس بوده اند و اکنون خود را قرنطینه کرده اند.

سه تن از امیران ارتش اسرائیل که خود را قرنطینه کرده اند