میزان خشونت در تظاهرات امروز فلسطینی ها در طول خط مرزی غزه، معلوم خواهد کرد تا چه حد آتش بس می تواند دوام یابد

نخست وزیر پیشتر گفته بود که در مورد دلائل موافقت دولت با آتش بس، مطالبی وجود دارد که بسیار محرمانه است و نمی توان به آگاهی مردم رساند

امروز (آدینه) گروه های تروریستی فلسطینی در غزه قصد دارند همچنان به تظاهرات آشوبگرانه در کنار خط مرزی با اسرائیل ادامه دهند. شماری از سخنگویان حماس گفتند که این تظاهرات تا هنگامی ادامه خواهد یافت که محاصره غزه به طور کامل برچیده شود.

اکنون ناظران سیاسی می خواهند بدانند که تظاهرات امروز تا چه حد با اغتشاش و عملیات تعرضی علیه اسرائیل همراه خواهد بود. در گزارش های پیشین گفته شده بود که سرکردگان حماس قول داده اند که در چارچوب آتش بس اعلام شده، از نزدیک شدن به جدار مرزی با اسرائیل دوری جویند و از عملیات تعرضی در طول خط مرزی خودداری کنند.

بنا به گزارش ها، فلسطینی ها همچنین تعهد کرده اند که از هواکردن بادبادک های آتش زا و بادکنک های انفجاری نیز دست بردارند.

در دو روز گذشته این گونه فعالیت ها متوقف شده بود. ولی ممکن است که دلیل آن، فرارسیدن هوای زمستانی و توقف بادها به سوی اسرائیل و باریدن باران بوده است.

ارتش اسرائیل به آماده باش در طول خط مرزی ادامه می دهد، ولی بیشترین تلاش را به عمل خواهد آورد که به جان افراد غیرنظامی آسیبی وارد نشود.

با این همه، مقامات ارتشی گفتند که برای رویارویی با اغتشاشات امروز تدبیر لازم انجام گرفته وبه  هر اقدام تعرضی علیه اسرائیل و یا جدار مرزی، با قاطعیت پاسخ داده خواهد شد.

در دو روز گذشته، اهالی اسرائیلی شهرک های پیرامونی غزه، علیه برقراری آتش بس به تظاهرات گسترده ای دست زده اند. این اهالی اعتراض دارند که چرا اسرائیل، به جای ریشه کن کردن تعرض تروریستی، با آتش بس موافقت کرده است.

تظاهرکنندگان که به تل آویو آمده بودند، در چارچوب عملیات اعتراضی خود، از جمله یکی از خیابان های مرکزی تل آویو را برای ساعتی مسدود کردند/

بنیامین نتانیاهو سران انجمن های محلی شهرک ها و آبادی های پیرامونی غزه را به حضور پذیرفت تا به آن ها توضیح دهد که چرا اسرائیل آتش بس را پذیرفته و به عملیات برای سرکوب حماس ادامه نداده است.

نخست وزیر پیشتر گفته بود که در مورد دلائل موافقت دولت با آتش بس، مطالبی وجود دارد که بسیار محرمانه است و نمی توان به آگاهی مردم رساند.

سران آبادی ها و شهرک های پیرامونی، در پایان دیدار دیشب با نتانیاهو گفتند که توضیحات او قانع کننده بوده و موافقت با آتش بس یک اقدام منطقی می باشد. آن ها از افشای جزئیات توضیحات نخست وزیر خودداری کردند.

اهالی شهرک ها بر این باورند که دولت برای پایان بخشیدن به رنج آن ها و سرکوب تعرضات از غزه، به اقدامات قاطعانه دست نمی زند. آن ها می گویند که اگر موشک ها به سوی تل آویو پرتاب شده بود، دولت به فوریت و با قاطعیت برای پایان بخشیدن به آن اقدام می کرد.