مینو محرز هشدار داد : امکان همه گیری شدید کورونا پس از بهمن بیشتر خواهد شد

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کروونا با اشاره به احتمال پیک‌های جدید این ویروس پس از بهمن گفت: «دانشگاه کلمبیا پیش‌بینی کرده که در اسفند امکان شیوع کورونای شدید وجود دارد».

خانم محرز با اشاره به این که علائم ویروس جهش‌یافته در مقایسه با گونه قبلی تغییراتی نداشته، گفت که با توجه به سرعت بالای انتقال نوع جدید ویروس کورونا، طبیعتا جمعیت انبوهی درگیر این بیماری خواهند شد.

او پیشتر  از احتمال ورود ویروس جهش‌یافته انگلیسی از ماه‌ها پیش به کشور با توجه به سرایت گسترده بیماری در پیک اخیر خبر داده بود، اما دو روز بعد از آن اعلام کرد که «هیچ مدرکی در این باره به دست نیامده است.»

در همین راستا سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز  پس از دو بار تکذیبِ ورود ویروس جدید کورونا به ایران سرانجام در روز ۱۶ دی‌ماه از یک مورد ابتلای فردی به ویروس جهش‌یافته انگلیسی خبر داد.

که پس از اظهارات او، انتقادهای شدیدی در فضای مجازی از نبود نظارت مناسب بر پروازها و ورود مسافران به داخل ایران مطرح شد.

همزمان  علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در واکنش به خبر شناسایی دومین مورد ویروس جهش‌یافته کورونا در کشور گفت: «همسر فردی که به کرونای جهش‌یافته مبتلا شده بود نیز کورونا مثبت است، اما این که آیا کورونای او هم جهش‌یافته است یا خیر، بعد از آمدن جواب آزمایش ژنی مشخص می‌شود.»

بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی، کسانی که به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا می‌شوند به طور متوسط آن را به ۱.۵ نفر انتقال می‌دهند، حال آن که این میزان در مورد ویروس قبلی کورونا ۱.۱ نفر بود.

پیشتر نیز لطفی قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، به دولت هشدار داده است که  شیوع گسترده کورونا  نباید مانند سال گذشته مانع برگزاری مراسم ۲۲ بهمن شود.

این در حالی که سال گذشته وزارت بهداشت نسبت به برگزاری مراسم ۲۲ بهمن هشدار داده بود اما تندروهای حکومت این مراسم را در سراسر ایران همانند سایر مراسم جمعی در مناسبت های نختلف برگزار کرده بودند.