مینو محرز هشدار داد: برای نجات مردم ایران، هر واکسن تایید‌شده‌ای را باید تزریق کرد

مینو محرز،‌ عضو ستاد ملی مقابله با کورونا در ایران، هشدار داد: «هر کشوری هر نوع واکسن‌ تایید‌شده‌ای که دارد موثر است و باید تزریق کرد، چرا که باید سطح ایمنی دنیا بالا برود. این واکسن‌ها اگرچه انواع مختلفی دارد، اما همگی باعث افزایش سطح ایمنی در برابر کرونا می‌شوند.»

خانم محرز در ادامه گفت: «هیچ کدام از این واکسن‌ها با یکدیگر فرقی ندارند و باید بیش از ۷۰ درصد سطح تاثیرگذاری داشته باشند.»

او در حالی این سخنان را بیان می کند که به تازگی علی خامنه‌ای، طی دستوری غیر کارشناسی  واردات واکسن‌های «انگلیسی و آمریکایی» کورونا، که تاثیر حدود ۹۵ درصدی آن‌ها اثبات شده است، را ممنوع اعلام کرد.

مینو محرز در ادامه در ارتباط با امکان وقوع پیک بعدی شیوع کورونا هشدار داد: «زمستان سختی در پیش داریم و باید مراقب باشیم چون موج‌های بعدی می‌آید.»

این عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در زمینه نتایج آزمایش انسانی واکسن کرونای ساخت ایران گفت: «فعلا تعداد تست‌های انجام‌شده کافی نیست که ارتباط خاصی بتوانیم در خصوص میزان تاثیرگذاری آن بدهیم،‌ چون در حال حاضر تنها ۱۴ نفر از این واکسن تزریق کردند که باید به ۵۶ نفر برسند».

این در حالی که کیانوش جهانپور سه روز پیش ادعا کرده بود:  نظرسنجی مرکز افکارسنجی ایرانیان درباره واکسن کورونا نشان داد که ۷۲ درصد مردم واکسن ایرانی کورونا را تزریق خواهند کرد. همچنین ۶۰ درصد مردم امید زیادی به تولید واکسن ایرانی دارند و ۴۰ درصد به واکسن‌های خارجی اعتمادی ندارند.۵۳ درصد هم گفته‌اند اگر وزارت بهداشت واکسنی خارجی را تایید کند آن را تزریق می کنند.

او در ادامه مدعی شده بود که  مسیر تولید واکسن کرونا در داخل دنبال می شود. اقدام برای تولید واکسن کرونا در داخل از ابتدا توسط ۱۶ شرکت ایرانی شروع شده بود .

مصطفی قانعی، رئیس ستاد مقابله با کورونا در ایران نیز اعلام کرد که تا اسفندماه سال جاری تزریق واکسن کرونای ساخت مشترک کوبا و ایران در کشور آغاز می‌شود.

او گفته است : «واکسنی که با مشارکت کوبایی‌ها در ایران تولید می‌شود، در فاز نخست در کوبا به ۵۶ نفر و در فاز دوم به بیش از ۱۰۰ نفر دیگر در این کشور تزریق شده، اما در فاز سوم آزمایش قرار است همزمان با کوبا در ایران نیز به چندین هزار نفر تزریق شود.»

دکتر ملک زاده معاون مستعفی وزارت بهداشت پیشتر گفته بود: ایران زیر ساخت های لازم برای تولید واکسن کورونا ندارد و وزارت بهداشت چرا به مردم دروغ می گوید؟!