مینو محرز: وزیر بهداشت، دو ماه پیش کمیته علمی ستاد ملی کرونا را منحل کرد

دکتر مینو محرز، از انحلال کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا توسط وزیر بهداشت در حدود دو ماه قبل خبر داد.

هفته گذشته کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران، با بیان این که دکتر مینو محرز هیچ سمتی در ستاد ملی کرونا و کمیته های وابسته به این ستاد ندارد، تاکید کرد که مسئولیت اظهارات ایشان با شخص خودشان است. این در حالی است که پیش از این، مینو محرز به عنوان عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و عضو کمیته ملی واکسن کرونا شناخته می شد. اظهارات جهانپور، یک روز پس از آن‌که مینو محرز از منتفی شدن پروژه مشترک واکسن کوبایی-ایرانی خبر داد، بیان شده بود.

محرز البته درباره این اظهارات جهانپور توضیح داد که چون کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا منحل شده است، عملا او هم سمتی در این کمیته ندارد. او در توضیح بیشتر گفت: «پیش از این کمیته ای در ستاد ملی مقابله با کرونا وجود داشت که من و بسیاری دیگر از متخصصان عفونی دانشگاه علوم پزشکی ایران، بخصوص دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی، در آن عضویت داشتند، اما آقای وزیر حدود دو ماه پیش این کمیته را منحل کرد و اعضای آن را به برخی افراد خاص محدود کرد.»

دولت کوبا واکسن پاستور را به ایران نمی‌دهد

دکتر محرز، سرپرست تیم تحقیقاتی واکسن برکت درباره آخرین وضعیت واکسن تولید مشترک ایران و کوبا  گفت: «موسسه کوبایی که به همراه انیستیتو پاستور واکسن کرونا را تولید کرده است، تنها موسسه ای است که در این کشور به تولید واکسن می پردازد. با توجه به این هم که در هفته های اخیر مردم کوبا به دولت خودشان اعتراض کرده اند که هرچه زودتر باید واکسن کرونا را تامین کند، فعلا دولت این کشور تصمیم گرفته است در ابتدا مردم خودش را واکسینه کند و بعد به اندازه کافی به ایران واکسن بدهد.»

وی در پایان گفت: «بنابراین هنوز آن قدری که موسسه کوبایی قول داده بود به ایران واکسن کرونا بدهد، به ما واکسن نداده است؛ چراکه این واکسن در خود کوبا مجوز مصرف اضطراری گرفته است و دولت این کشور می خواهد در ابتدا مردم خود کوبا را تا حد زیادی واکسینه کند و بعد این واکسن های تولید مشترک را به ایران بفرستد.»