ناآرامی فلسطینی ها در خط مرزی غزه با اسرائیل ادامه دارد، ولی از ابعاد آن کاسته شده است

ناآرامی های هفتگی در خط مرزی نوار غزه با اسرائیل، روز گذشته (آدینه) نیز ادامه یافت، ولی از نظر شمار شرکت کنندگان، از هفته های پیش کمتر بود و خشونت نیز تا حدودی کاهش یافته بود. ارزیابی شده که در این اغتشاشات، حدود شش هزار فلسطینی در چند نقطه خط مرزی به آشوب دست زدند و برخی از آنان مواد منفجره به سوی سربازان اسرائیل پرتاب کردند.

یک سرباز اسرائیلی به طور سطحی زخمی شد و به یک جیپ نظامی که هدف بطری آتش زا قرار گرفته بود، آسیب رسید، ولی سرنشینان آن زخمی نشدند.

اداره بهداشت فلسطینی در غزه می گوید که حدود شصت نفر آسیب دیده اند، ولی اکثر آن ها در اثر استنشاق گاز اشک آور و دود ناشی از آتش زدن لاستیک های کهنه بوده است. ارتش اسرائیل از شلیک گلوله واقعی به سوی تظاهرکنندگان فلسطینی خودداری کرد.

روزنامه الاخبار چاپ بیروت، امروز (شنبه) نوشت که دولت مصر به حماس پیشنهاد کرده اعلام آتش بس کند و از ستیز دست بردارد تا شاید بتوان اوضاع را آرام کرد و از مشکلات اقتصادی فلسطینیان کاست. حماس در وضع اقتصادی بسیار بدی به سر می برد و اگر کمک های مالی امیرنشین قطر به مبلغ بیش از یکصد میلیون دلار نبود، حکومت حماس در غزه فرو می ریخت.

مصر پیشنهاد کرده که حماس با برقراری یک آتش بس دراز مدت موافقت کند و در مقابل کمک های انسان دوستانه بیشتری به نوار غزه ارسال گردد.

سران حماس در گفتگوهای غیر رسمی گله کرده اند که سازمان موسوم به جهاد اسلامی آزادی فلسطین که از رژیم ایران دستور می گیرد، مانع اصلی برقراری آرامش می باشد.

حماس در این روزها با مشکل دیگری در غزه روبرو می باشد و آن، سر بلند کردن گروهی است که خود را سَلَفی می نامند و متعصب ترین گروه اسلامی محسوب می شوند.