ناتوانی حکومت ایران از مدیریت بحران کرونا، اوضاع را وخیم‌تر کرده است

شهروندان ایرانی، در بحران کرونا با مشکل کمبود ماسک روبرو هستند. بسیاری از مردم در این کشور به دلیل فقر مالی، توان خرید مایحتاج اولیه را نداشته و خرید ماسک را در اولویت نمی‌دانند.

کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت حکومت ایران گفت: «ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا موثرتر است».

این در حالی است که سعید نمکی وزیر بهداشت جمهوری اسلامی پیشتر گفته بود: «می‌دانیم که فراهم کردن ماسک برای یک خانواده تنگ‌دست با قیمت بیش از۱۵۰۰ تومان میسر نیست».

جهانپور افزود: «استفاده از همین ماسکی که همه می توانیم استفاده کنیم را ادامه خواهیم داد و مراقبت می‌کنیم که دیگران هم استفاده کنند. ماسک بطور قطع از هر واکسنی که در آینده ساخته شود و در دسترس قرار بگیرد، برای پیشگیری از بیماری کووید ۱۹موثرتر است».

قیمت یک عدد ماسک استاندارد مرغوب سه لایه، حداقل ۱۵هزار تومان است که برای یک خانواده چهار نفره، ۶۰ هزار تومانمی‌شود.

ماسک‌های کاغذی یک لایه‌ی یک بار مصرف که در بسته‌بندی سه عددی فروخته می‌شود، پنج هزار تومان است که این ماسک ها غیرقابل شست‌وشو هستند.

شماری از کاربران در فضای مجازی نوشته اند: «آیا جناب رییس روابط عمومی وزارت بهداشت، میداند قیمت ماسک در بازار چقدر است؟ و چه افرادی می توانند ماسک بخرند؟ جناب جهانپور ماسک سه لایه یک بسته ۲۰ عددی حدود ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود که برای یک خانواده چهارنفره ۶۸۰ هزار تومان هزینه دارد. به فکر نان باشیم و یا ماسک ؟»

کاربران در ادامه نوشته اند: «ماسک‌های سه لایه به راحتی قابل تهیه کردن نیست و با سفارش از قبل به داروخانه می‌توان خریداری کرد».

این در حالی است که برخی مقام‌های رسمی در ایران بارها از وفور ماسک خبر داده‌اند و ادعا می‌کنند که حاضرند به کشورهای دیگر هم صادر کنند.

رضا رحمانی وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت پیشتر گفته بود: «اگر وضعیت شیوع کرونا در کشور تشدید شود، ما برای تأمین ماسک مورد نیاز مشکلی نخواهیم داشت».

در همین حال، علی فاطمی، نایب رییس انجمن داروسازان ایران، نیز از کمبود ماسک در شهرستان‌های کوچک خبر داده و گفته است: «خبرهایی می‌رسد مبنی بر این که در حوزه ماسک به دلیل اختلاف قیمت و گرانی دلار، قاچاق معکوس وجود دارد».

فاطمی به خبرگزاری ایسنا گفته است: «برخی به‌ علت اختلاف قیمتی که وجود دارد و گرانی دلار، بخشی از ماسک‌ها را از کشور خارج می‌کنند. عکس‌ها و فیلم‌هایی دیده شده که ماسک‌های ایرانی در برخی کشورها وجود دارند».

وزارت بهداشت پیشتر گفته بود که صادرات ماسک، بدون مجوز سازمان غذا و داروی ایران ممنوع است.
محمدرضا شانه‌ساز،‌ رییس سازمان غذا و دارو، نیز ادعا کرد که در حال حاضر مشکلی از لحاظ کمبود و یا تولید ماسک در کشور وجود ندارد.

پیشتر انجمن داروسازان ایران در گزارشی اعلام کرده بود: «روزانه حدود شش تا هفت میلیون ماسک سه لایه پزشکی در کشور تولید می‌شود، اما کمبود ماسک و قیمت بالای آن برای خانوار چهار نفره ایرانی دلیلی بر استفاده نکردن از آن شده است».

به گفته انجمن داروسازان ایران، شهرستان‌ها و شهرهای کوچک در ایران مشکل بیشتری برای تهیه ماسک دارند و سیستم توزیع، نیاز را تامین نمی کند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز با عنوان این که متولی تامین ماسک از طرف رییس جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شده است، خواستار پاسخگویی در خصوص گرانی و کمبود ماسک در این استان شده است. در حال حاضر استان خوزستان در وضعیت قرمز ابتلا به کرونا قرار دارد.

حکومت ایران هم‌زمان با اجباری شدن پوشیدن ماسک، صادرات آن را به سایر کشورهای دیگر ممنوع کرده است.

امروز آمار رسمی جان‌باختگان براثر ابتلا به کرونا در ایران، به بالاترین میزان خود تا به امروز رسید

ایران در حالی وارد مرحله دوم شیوع کرونا می شود که بسیاری از کشورهای دنیا به شرایط مطلوبی دست پیدا کرده‌اند. کشور کانادا روز گذشته اعلام کرد در شهر تورونتو، مرکز استان اُنتاریو (مهمترین استان کانادا)، که تاکنون یکی از بالاترین میزان ابتلا و مرگ و میر را نسبت به سایر استان‌ها داشته، تعداد جانباختگان به صفر رسیده است. دیروز دوشنبه، برای شهروندان تورونتویی روز بزرگی بود. با پایین آمدن چشمگیر شمار مبتلایان و تحت کنترل درآمدن شیوع کرونا در کانادا، بسیاری از کسب و کارهای مناطق وسیعی از استان اُنتاریو که شمار زیادی از ایرانیان مهاجر را در خود جای داده، دیروز وارد مرحله سوم بازگشایی شد و بسیاری از مشاغل از دست رفته، دوباره احیا شده و صدها هزار نفر به سر کارهای خود بازگشتند. همچنین در چهارماه گذشته و با تعطیل شدن کسب و کارها به خاطر شیوع کرونا، دولت کانادا ماهیانه مبلغ ۲ هزار دلار به آدرس تمام کسانی که کارشان را به خاطر کرونا از دست داده بودند، به صورت چک، درب منازل فرستاد.

اما در ایران، حکومت اسلامی، برای سلامت و معاش مردم هزینه نمی کند. در تمام این مدت هیچ کمک مالی قابل توجهی از سوی دولت جمهوری اسلامی به مردم ارائه نشد.

همچنین به علت آمار بالای کرونا در ایران، روز گذشته، محدودیتها در شهرستان کرج در نزدیکی تهران و امروز هم در پایتخت دوباره اعمال شدند.

پیشتر نیز رییس شورای شهر تهران از بالا رفتن دفن روزانه در قبرستان اصلی این شهر هشدار داده بود. آمار دفن، روزانه از ۱۹ نفر به ۷۰ نفر افزایش پیدا کرده است.

از سوی دیگر وضعیت در استان‌های جنوبی و مرزی وخیم‌تر شده است و آمار بستری در میان کودکان و نوجوانان و آمار مرگ‌ومیر در این رده سنی بالا رفته است.

ظرفیت بیمارستان های تهران پر شده است. در بیمارستان مسیح دانشوری، بیماران در اتومبیل‌های شخصی خود در حیاط بیمارستان و یا روی نیمکت‌های بیمارستان در حالی که به دستگاه اکسیژن وصل هستند شب را سپری می‌کنند.