ناتو با انتشار بیانیه ای نسبت به برنامه موشکی ایران و اقدامات این کشور در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو با انتشار بیانیه ای در نشست رهبران کشورهای عضو این سازمان در بروکسل نسبت به برنامه موشکی ایران و اقدامات این کشور در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

این بیانیه ایران را به انجام فعالیت های بی ثبات کننده در منطقه خاورمیانه متهم میکند و با اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که ناظر به توافق هسته ای با ایران است از جمهوری اسلامی می‌خواهد که از فعالیت‌های مغایر با قطعنامه و تمامی ضمایم آن بپرهیزد.

اجلاس رهبران کشورهای عضو ناتو چهارشنبه در حالی انجام گرفت که اختلافات میان ایالات متحده با دیگر کشورهای عضو این سازمان به ویژه آلمان بر سر چگونگی تامین بودجه ناتو بالا گرفته است. رئیس جمهوری آمریکا می گوید: اغلب دیگر اعضای ناتو به تعهد خود برای تامین بودجه نظامی این سازمان پایبند نبودند و بار این هزینه‌ها را ایالات متحده بر دوش کشیده است.

اما پیش از این اجلاس نیز موضوع دیگری محل اختلاف میان آمریکا و کشورهای اروپایی بود و آن توافق هسته ای با ایران است که اتحادیه اروپا از آن حمایت می‌کند اما دولت کنونی آمریکا مخالف آن است.

دونالد ترامپ که همواره  منتقد این توافق بوده است اردیبهشت ماه اعلام کرد که واشنگتن از این توافق خارج می شود و تحریم ها علیه ایران از سر گرفته خواهد شد.

واشنگتن خواستار دستیابی به یک توافق دیگر با ایران است که فعالیت‌های موشکی اش را نیز شامل شود شروط دیگر آمریکا توقف حمایت ایران از حزب الله لبنان- حماس و شورشیان حوثی در یمن است و یک شرط دیگر هم توقف غنی سازی اورانیوم است.

در بیانیه ناتو آمده است که این نهاد خود را متعهد می‌داند تا اطمینان یابد برنامه هسته ای ایران همواره صلح‌آمیز خواهد ماند و این کشور هیچگاه در جستجوی تولید و یا دستیابی به سلاح اتمی نخواهد بود .

 

به گفته این بیانیه جمهوری اسلامی از گروه های غیر دولتی نظامی حمایت می کند.

این بیانیه ناتو در حالی منتشر می شود که همزمان کشورهای اروپایی در تلاش هستند تا برجام را حفظ کرده و راهی بیابند تا ارتباط اقتصادی خود را با جمهوری اسلامی هرچند به شکل محدود نگاه دارند. اما آمریکا تلاش دارد در ماه های پیش رو هر چه بیشتر شریان های کسب درآمد اقتصادی جمهوری اسلامی را مسدود کرده و حکومت اسلامی را هرچه بیشتر در انزوای سیاسی و اقتصادی قرار دهد.