نازنین زاغری آزاد شد؛ اما همزمان دادگاه وقت رسیدگی پرونده بعدی را برای او تعیین کرد

به گزارش پایگاه خبری امتداد،  حجت کرمانی، وکیل زاغری گفته است که نازنین زاغری پس از تحمل پنج سال حبس در حالی حکم آزادی‌اش را دریافت کرده که دادگاه حکومت ایران وقت دیگر ی برای رسیدگی به پرونده دوم او تعیین کرده است.

کرمانی ، وکیل این زندانی دو تابعیتی، گفته است که حکم آزادی زاغری به زندان اوین ابلاغ و پابند الکترونیکی او نیز باز شده است.

وکیل زاغری درحالی خبر آزادی او را اعلام می کند ، که  حکومت ایران پیشتر اعلام کرده بود این زندانی در اسفندماه سال گذشته مورد عفو قرار گرفته است . اما اکنون مشخص شده است که  او پس از خروج از زندان یک سال گذشته را با پابند الکترونیکی سپری کرده است .

وکیل خانم زاغری گفته است که دادگاه در باره رسیدگی به پرونده‌ای دیگر برای او در زمینه «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از طریق شرکت در تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۸۸ و گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی فارسی تعیین کرده است.

نازنین زاغری ۵ سال پیش  در فرودگاه بین‌المللی ” خمینی” تهران زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام “جاسوسی”‌ از سوی ماموران اطلاعاتی سپاه پاسداران بازداشت شد.

دادگاه او را به ا اتهام “جاسوسی” به  پنج سال زندان محکوم کرد و خانم زاغری نیز همه این اتهامات را رد کرد.

ریچارد رتکلیف همسر نازنین  زاغری بارها زندانی شدن او را :گروگان‌گیری:حکومت ایران خواند که در ارتباط با پرونده بدهی دولت بریتانیا به ایران در زمینه قرارداد تانک‌های چیفتن که پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ لغو شده بود،‌ صورت گرفت.

موضوع حبس زندانیان دوتابعیتی بارها از سوی کشورهای اروپایی و آمریکا مورد اعتراض قرار گرفته است. در مهرماه در اعتراض به این موضوع،‌ دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا در اعتراض به نقض حقوق بشر و ادامه بازداشت این شهروندان سفرای تهران در این سه کشور را احضار کرده و به آن‌ها هشدار داده بودند.

نازنین زاغری گروگان ۴۰۰ میلیون پوند بریتانیا به ایران است