نامزد ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: «شرط ادامه برجام، پایبندی ایران به تعهدات، و لغو تحریم هاست»  

زیاکووا افزود:  کشورهای باقی‌مانده در برجام  باید راهی برای کمک به ایران در این وضعیت سخت پیدا کنند تا نشان دهند باید به توافق‌ها احترام گذاشت

فردی که احتمال خوبی وجود دارد به ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی برسد، در سخنانی گفت که برای حفظ برجام، از یک سو لازم است که حکومت ایران به تعهدات خویش باز گردد و از سوی دیگر ایالات متحده باید تحریم ها علیه رژیم ایران را برچیند.

مارتا زیاکووا، نامزد ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در این رابطه گفت: «توافق هسته‌ای برجام را می‌توان با پایبندی ایران به این توافق و همچنین نشان دادن حسن نیت به جای توسل به تحریم‌ها حفظ کرد».

زیاکووا افزود:  کشورهای باقی‌مانده در برجام  باید راهی برای کمک به ایران در این وضعیت سخت پیدا کنند تا نشان دهند باید به توافق‌ها احترام گذاشت.

وی گفت : حکومت ایران در قبال پایبندی به برجام تاکنون چیز زیادی به دست نیاورده، اما باید به پایبندی کامل به تعهدات خود در چارچوب این توافق برگردد.

پس از  خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های نفتی و بانکی ایران، تنش‌ها بین ایران و آمریکا شدت گرفته است.و رژیم ایران به تلافی این اقدام در کوتاه مدتی چند  اجرای برخی تعهدات برجامی خود را متوقف کرده و گفته است تا برقراری تحریم‌ها به نقض این تعهدات ادامه می‌دهد.

زیاکووا افزود: به این دلیل در یک دور باطل گیر کرده‌ایم که رفع آن مستلزم راه‌حلی سیاسی است.

حکومت  ایران با افزایش میزان اورانیوم غنی‌شده خود از برخی محدودیت‌های درنظرگرفته شده در توافق هسته‌ای برجام عبور کرده است.وذخیره اورانیوم غنی‌شده با خلوص پایین ایران به ۳۵۷/۳۹ کیلوگرم رسیده که فراتر از حد ۳۰۰کیلوگرم مجاز در برجام است.

همچنین درجه غنی‌سازی اورانیوم در ایران از  سقف نرمال ۳/۶۷ درصد به ۴/۵ درصد رسیده است .

علی خامنه ای پیشتر  در دیدار با اعضای مجمع عالی فرماندهان سپاه پاسداران گفته بود  که نقض تعهدات فعالیت اتمی ایران در قالب برجام باید ادامه یابد.

4 دیدگاه‌

  1. سلام ، در ایران قبلاً نوچه می‌گرفتند بی بند و بار بودند… حالا امریکا کشورهای اروپاه را نوچه گرفته بی بند بار وبی قید و شرط شأن کرده …

Comments are closed.