نامزد مورد حمایت حزب الله لبنان به عنوان نخست وزیر، مامور تشکیل کابینه شد

نجیب میقاتی، در حال رای دادن در انتخابات پارلمانی لبنان در سال ۲۰۱۸

رئیس جمهور لبنان، دیروز دوشنبه ۲۶ ژوئیه، نجیب میقاتی، کاندیدایی را که مورد حمایت گروه تروریستی حزب الله لبنان است، به عنوان نخست وزیر بعدی، مامور تشکیل کابینه کرد. پیش از میقاتی، سعد حریری در ماه جاری میلادی، به دلیل عدم همراهی میشل عون، رئیس جمهور لبنان، در تلاش برای تشکیل کابینه در بحبوحه بحران مالی بی سابقه‌ای که این کشور را درگیر خود کرده است، ناکام ماند.

انتصاب نجیب میقاتی، که در گذشته نیز به عنوان نخست وزیر فعالیت کرده است، پس از آن صورت گرفت که او اکثریت آرای نمایندگان مجلس لبنان را در رایزنی‌های اعضای پارلمان با رئیس جمهور به بدست آورد.

میقاتی که یکی از ثروتمندترین شهروندان لبنان است، مورد تایید بیشتر احزاب سیاسی لبنان از جمله حزب‌الله که  مورد حمایت رژیم ایران است و حزب شیعی امل، به رهبری نبیه بری قرار گرفت. نخست وزیران سابق اهل سنت، از جمله سعد حریری نیز میقاتی را تأیید کردند.

بن بست سیاسی در لبنان، که ناشی از جنگ قدرت میان میشل عون و سعد حریری بر سر حقوق اساسی و اختیارات رئیس جمهور و نخست وزیر بود، یک بحران اقتصادی فلج کننده در آن کشور را تشدید کرده است.

مشخص نیست که آیا میقاتی در میانه دعواها و جدال‌های سیاسی که لبنان را به آستانه نابودی کشانده است، می‌تواند بن بست یک ساله تشکیل دولت جدید را بشکند یا خیر.

میقاتی در عین حال با مخالفت مسیحیان لبنان از جمله افرادی در بلوک خود عون روبرو است، بلوکی که اکنون توسط گبران باسیل، داماد میشل عون، هدایت می‌شود و او از نامزدی کسی حمایت نکرده است.

تعیین میقاتی، سومین انتصاب از زمان استعفای دولت موقت فعلی به ریاست حسن دیاب پس از انفجار بزرگ در بندر بیروت، در ماه اوت سال گذشته می‌باشد. از آن زمان، کابینه دیاب به عنوان دولت موقت بر سر کار بوده است.

نخسنین کسی که پس از آن انفجار، سعی در تشکیل دولت داشت، سفیر پیشین لبنان در آلمان، مصطفی ادیب، بود که در سپتامبر گذشته از ماموریت خود استعفا داد و تقریبا یک ماه پس از آن، حریری مامور تشکیل کابینه شد که او نیز پس از ۱۰ ماه تلاش ناکام ماند و یازده روز پیش از انتصاب میقاتی استعفا کرد.

هر دولت جدید در لبنان، با وظیفه اساسی انجام اصلاحات ضروری و همچنین از سرگیری گفتگوها با صندوق بین المللی پول برای دریافت “یک بسته نجات” مواجه است. همچنین کابینه جدید، وظیفه نظارت بر انتخابات پارلمانی سال آینده را بر دوش دارد.

از سویی، تماس‌های بین المللی برای تشکیل دولت جدید در لبنان افزایش یافته است، اما جامعه جهانی از کمک مالی به لبنان پیش از اجرای اصلاحات گسترده برای مبارزه با فساد و سوء مدیریت در آن کشور، خودداری می ورزد.

میقاتی، میلیاردر سنی اهل طرابلس در شمال لبنان، در سال ۲۰۰۵ و از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ به عنوان نخست وزیر آن کشور فعالیت کرد. او  پس از دو سال حضور در یک دولت تحت سلطه حزب‌الله و متحدانش، در اوج جنگ داخلی سوریه استعفا داد.

او در دهه ۱۹۸۰، شرکت مخابراتی «اینوست‌کام» را به همراه برادرش طاها تأسیس کرد و آن را در سال ۲۰۰۶ به قیمت ۵٫۵ میلیارد دلار به گروه «ام‌تی‌ان» آفریقای جنوبی فروخت.

میقاتی توسط فرانسه، که در لبنان پیشینه استعماری دارد، و همچنین ایالات متحده، حمایت می‌شود.