نامه‌های اعتراضی نمایندگان مجلس در رابطه با ناتوانی دولت در رویارویی با کرونا افزایش یافته است

محمد نجفی، یکی دیگر از نماینده تهران در مجلس با ارسال نامه ای به حسن روحانی در خصوص ویروس کرونا و شیوع گسترده آن در این کشور نوشت: «پافشاری بر عادی نمایی وضعیت بحرانی، فرصت کنترل و مهار بحران را بیش از پیش به هدر می‌دهد.حکم قاطعانه به قرنطینه تهران، اصفهان، البرز، قم و گیلان امری ضروری است که باید در اسرع وقت و بی‌کم و کاست صادر گردد».

محمد نجفی افزود: «با توجه به عدم توانایی بروز یافته در کنترل بحران طی سه هفته گذشته، مدیران مجرب دولت‌های پیشین را برای کمک به حل مشکلات پیش آمده فرا بخوانید».

وی گفت: «باید به طور عاجل فکری به حال گروه‌های محروم و آسیب‌پذیر جامعه کرد. کارگران روزمزد، بی‌خانمان‌ها، کارگران ساده و همه ایرانیانی که نمی‌توانند بدون کمک دولت و حاکمیت در خانه بمانند».

محمد نجفی چهار روز پیش نیز طی نامه‌ای سرگشاده به سران قوا و وزیر بهداشت دولت روحانی، خواستار قرنطینه تهران و دیگر مراکز آلوده به کرونا و ایجاد بیمارستانی ویژه برای مبتلایان شده بود. نامه‌ای که به نظر می‌رسد از سوی مخاطبانش جدی گرفته نشده است.

فعالان مدنی استان گیلان نیز به حسن روحانی در ارتباط با مقابله با ویروس کرونا نامه نوشتند. در آن نامه آمده است  که “وضعیت اسفناک بیمارستان های رشت و شیوع بیماری کرونا و مشکلاتی که گیلانی ها با آن دست و پنجه نرم می کنند بر کسی پوشیده نیست”.

در این نامه، همچنین خطاب به حسن روحانی آمده است: «شما مسئولان مملکت، بهتر از ما مردم عادی به وخامت اوضاع آگاه هستید و می دانید چه فاجعه ای در انتظار گیلانی ها است. بهتر می دانید که پرسنل و کادر درمانی استان باتوجه به کمبود امکانات دارویی و سخت افزاری با چه مشکلات تاسف باری دست و پنجه نرم می کنند و به مانند بیماران‌شان مبتلا شده و با مرگ رو برو می شوند».

همچنین در این نامه نوشته شده است: «جناب روحانی، شما به عنوان منتخب جمهوری مردم، وظایفی در قبال جان و مال این ملت برعهده دارید که عدول از آن‌ها می تواند کشور را غرق در ماتم و خسران بزرگ کند. همانگونه که با تعلل در قرنطینه شهر قم هنوز هیچ شنبه‌ای نیامده که خطر ویروس کرونا ریشه کن شود».

نویسندگان نامه می افزایند: «پس از شما قاطعانه می خواهیم که هرچه سریع تر اقداماتی را در زمینه قرنطینه کامل استان گیلان، تعطیلی و توقف واحدهای تولیدی با حفظ پرداخت حقوق و دستمزد کارگران و عنداللزوم کمک به صاحبان صنایع در ترغیب به انجام این کار، کم کردن ساعت کاری ادارات دولتی و خصوصی و شیفتی کردن کارمندان به منظور تشویق آن‌ها برای ماندن در منازل، واریز کردن یارانه نقدی اضطراری برای آحاد ملت در روزهای قرنطینه، موظف کردن بانک ها و سازمان تامین اجتماعی برای عدم دریافت اقساط و جریمه از مردم و کارفرماها، احداث بیمارستان صحرایی یا تبدیل مراکز دولتی دارای شرایط ویژه به بیمارستان به منظور درمان تعداد بیشتر بیماران و توزیع عادلانه داروهای مربوطه و اقلام پیشگیرانه مانند ماسک و دستکش بین مردم و مخصوصا پرسنل بیمارستان‌ها انجام شود».

در پایان این نامه امده است که “جناب رییس جمهوری فقط تعجیل کنید که امروز هم دیر شده است”.