نامه بریتانیا، رومانی و لیبریا به شورای امنیت: «احتمالا ایران پشت حمله به نفتکش بوده است»

بریتانیا به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که ایران احتمالاً پشت حمله مرگبار هواپیمای بدون سرنشین به نفتکش اسرائیلی در سواحل عمان در هفته گذشته بوده است که منجر به کشته شدن یک رومانیایی و یک بریتانیایی شد. این نخستین گام در طرح جهانی موصوع در سازمان‌های بین‌المللی است.

به گزارش بلومبرگ، بریتانیا، رومانی و لیبریا، در نامه‌ای به شورای امنیت، نوشته‌اند که “ارزیابی‌های اولیه بریتانیا و شرکای بین المللی‌اش، نشان از آن دارد که به احتمال زیاد، کشتی تجاری «مرسر استریت» تحت مدیریت شرکت اسرائیلی زودیاک، توسط  رژیم ایران در سواحل عمان با استفاده از یک یا چند پهپاد انتحاری مورد حمله قرار گرفته است.”

هرچند بعید است که بریتانیا و متحدانش از جمله آمریکا، بتوانند، بیانیه‌ای که رژیم ایران را متهم می‌سازد، در شورای امنیت، جایی که روسیه و چین دارای حق وتو هستند، به تصویب برسانند.

از زمان حمله روز پنجشنبه ۲۹ ژئیه (۷ مرداد) به کشنی مرسر استریت، تنش‌ها در خلیج فارس افزایش یافته است. پس از کشته شدن دو خدمه کشتی، ایالات متحده وعده داده است که به همراه متحدان خود “پاسخی مناسب” خواهد داد. رژیم تهران، از واهمه روبرو شدن با پیامدهای این حمله، دخالت خود را انکار کرده است.

اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که “شواهد محکمی” به متحدانش ارائه داده است که نشان می‌دهد رژیم ایران پشت حمله مرگبار هفته گذشته بوده است.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، گفت: «هیچ کس شک ندارد که چه کسی پشت این حادثه است، ما شواهد محکمی ارائه کرده‌ایم. اسرائیل به دنبال حمایت بین‌المللی برای دادن پاسخ هماهنگ به این حمله است، اما در عین حال، اسرائیل می‌داند چگونه به تنهایی عمل کند.»

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد در نامه خود به شورای امنیت گفت که حمله اخیر “نمونه دیگری از تروریسم دریایی است که حکومت ایران در آب‌های آزاد انجام داده است، حمله‌ای مشابه حملات اخیر که من پیش از این به اطلاع شورای امنیت رسانده‌ام. “