نامه کانون مدافعان حقوق‌بشر، به کمیساریای حقوق‌بشر:  سازمان ملل فوری به کشتار بی رحمانه مردم سراوان رسیدگی کند

در پی شلیک مستقیم  نیروهای سپاه پاسداران و امنیتی حکومت و کشتار جمعی از سوخت بران و شهروندان سراوان، “کانون مدافعان حقوق بشر” طی نامه‌ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، خواهان رسیدگی فوری “نسبت به سیاست‌های خشونت‌آمیز و کشتار مردم توسط نیروهای ویژه حکومت شد.

این کانون در بخشی از نامه خود خطاب به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، نوشت که اکنون نیز «خبرهای هولناک و تکان‌دهنده از کشتار بی‌رحمانه مردم بی‌پناه و محروم سراوان موجب نگرانی جامعه ایران شده است و نیروهای حکومت روز پنجم اسفند ماه با شلیک مستقیم گلوله به سوی مردم، بار دیگر اقدام به قتل دست‌کم ۱۰ نفر از مردم بی‌سلاح و بی‌پناه کردند».

در نامه کانون مدافعان حقوق بشر آمده است که کشتار سوخت‌بران درحالی انجام شده است که «مردم محروم سیستان و بلوچستان که طی ماه گذشته شاهد اعدام بیش از ۲۱ نفر از بلوچ‌های زندانی بوده‌اند، در شرایط تبعیض‌آمیز و فقر و محرومیت طاقت‌فرسایی زندگی می‌کنند».

کانون مدافعان حقوق بشر به ریاست “شیرین عبادی” حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، این نامه را در دو نسخه انگلیسی و فارسی برای کمیساریای عالی حقوق بشر و رونوشت به “جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران ارسال کرده است.

در بخشی از این نامه تاکید شده است که «بی‌کاری و گرسنگی موجب شده تا مردم حداقل از طریق سوخت‌بری به امرار معاش خود بپردازند اما با خشونت و سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شده‌اند».

همزمان امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز در پیامی از معترضان خواست با حفظ آرامش به پاسگاه‌ها و ادارات تعرض نکنند و خطاب به مقام‌های حکومتی گفت که عاملان تیراندازی به سوخت‌بران، باید به مجازات قانونی برسند.در نامه کانون مدافعان حقوق بشر با اشاره به فقر و بی‌کاری در سیستان و بلوچستان و نیز اعدام ۲۱ بلوچ زندانی در یک ماه اخیر، شلیک مستقیم به مردم سراوان یادآور سرکوب آبان ۹۸ ذکر شده است .