نامه ۳۸ فعال مدنی و سیاسی به بایدن: فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی را ادامه دهید

۳۸ فعال مدنی و سیاسی ایرانی در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا خواستار تداوم « فشارهای حداکثری سیاسی، دیپلماتیک و مالی» بر رژیم ایران شدند.

در این نامه که به امضای چهره‌هایی چون: منوچهر بختیاری، محمد نوری‌زاد، فاطمه سپهری و حشمت الله طبرزدی رسیده است، از رئیس‌جمهور آمریکا خواسته شده است که از بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران پشتیبانی کند.

در این نامه همچنین با اشاره به اعتراضات گسترده مردم ایران در دو سال اخیر و سرکوب خونبار آن از سوی حکومت ایران آمده است: «حکومت دینی جمهوری اسلامی در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.»

نویسندگان همچنین خواست اکثریت مردم ایران را «دستیابی به یک قانون اساسی دموکراتیک و سکولار» دانسته‌اند و از دولت آمریکا خواسته‌اند که از «اراده ملت ایران برای گذار خشونت پرهیز به سوی سامانه ای دموکراتیک و سکولار، از طریق برگزاری همه پرسی آزاد و عادلانه» حمایت کند.

گفتنی است که فشار حداکثری که این ۳۸ فعال سیاسی و مدنی خواهان تداوم آن بر رژیم ایران هستند سیاستی بود که در چهار سال گذشته از جانب دولت پرزیدنت ترامپ بر علیه رژیم در پیش گرفته شد.

دولت ترامپ همچنین بارها از رژیم ایران خواسته بود که حقوق بشر را رعایت کرده و به خواستهای ملت ایران برای رسیدن به آزادی و رفاه اجتماعی احترام گذارد.

برخی از افرادی که این نامه را امضا کرده‌اند، پیش از این به خاطر امضای بیانیه درخواست استعفای علی خامنه‌ای‌، تهدید و بازداشت شده اند.

رژیم اسلامی این امید را دارد که دولت بایدن سیاست نرمی را در قبال رژیم در پیش گیرد و از فشار تحریم ها بکاهد.