نان در ایران نیست،  اما دولت ادعا می‌کند، هیچ کمبودی وجود ندارد

خبر کمبود نان از ارومیه آغاز شد و  به تبریز رسید، و بعد هم به اردبیل، زابل و قوچان در نزدیکی شهر مشهد رسید و در روزهای گذشته شبکه های اجتماعی نیز  شاهد تصاویری از صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌ها و کمبود نان در شهرها منتشر می‌شود.

به گزارش منابع غیر رسمی در ایران  کمبود گندم و به تبع آن، کمبود آرد در کشور بیداد می کند. ولی مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، با تکذیب خبر‌هایی مبنی بر کمبود گندم و آرد در کشور، گفت: «هم‌اکنون در کشور کمبود آرد و گندم وجود ندارد».

علی ربیعی، سخنگوی دولت، نیز در نشست خبری هفته پیش خود با اشاره به اخبار منتشر شده در مورد کمبود نان و صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌ها در برخی شهرهای ایران گفت:«در روز‌های اخیر بحث کمبود نان در برخی استان‌ها مطرح شده بود. این موضوع در دولت هم مورد بحث قرار گرفت. بررسی‌ها نشان داد هیچ علت خاص و نگران کننده‌ای برای این مسئله منطقه‌ای وجود نداشته و هیچ کمبودی در کل کشور نداریم.»

خبرگزاری کارگری ایلنا نیز در این باره  نوشته است: «نمایندگان کارفرمایی و اتحادیه نان سنتی، افزایش دستمزد کارگران و هزینه‌های آب و برق نانوایی‌ها را بهانه می‌کنند تا قیمت نان را افزایش دهند.از طرفی دولت هم حاضر به افزایش حمایت‌های یارانه‌ای خود به صنف نانواها نیست».

کارشناسان می گویند:  منشاء این تغییرات می‌تواند اختلاف قیمت آرد دولتی و آزاد باشد که به تازگی تا بیش از ۴ برابر رشد قیمت را شاهد بوده است.

برخی از شبکه های اجتماعی در این باره نوشته اند: دریافت آرد دولتی و احتکار آن برای فروش با قیمت بیشتر در بازار آزاد، از جمله مواردی است که طی ماه‌های گذشته در گزارش‌های مختلف به آن‌ها اشاره شده است.

رئیس اداره غله و خدمات بازرگانی قوچان نیز درباره کمبود آرد در این شهر گفت: «به دلیل افزایش قیمت آرد خارج از سهمیه دولتی و عدم صرفه اقتصادی، نانوایی‌ها در این شهرستان تمایلی به خرید آرد مازاد نداشته و همین امر باعث کاهش ساعات پخت نان در نانوایی‌های این شهرستان شده است».

برخی مقام‌های رسمی افزایش نرخ گندم و در پی آن، افزایش قیمت آرد را دلیل کاهش تقاضای نانوایی‌ها در تهیه آرد و فروش نان می‌دانند.

پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی، از گرانی ۳۰ درصدی قیمت آرد خبر داد. ولی دولت همچنان می‌گوید قیمت آرد سهمیه‌ای که در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌دهد، تغییری نکرده است. در حالی که اسماعیل انجمنی، مسئول روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل، پیش‌تر گفته بود که بررسی‌های صورت گرفته در کارگروه آرد و نان و ستاد تنظیم بازار استان، نشان می‌دهد که قیمت انواع نان در نانوایی‌های سهمیه‌پز ۱۰ درصد افزایش‌ و از ۲۹ اسفند ماه اجرایی شده است.