ناوچه موشک انداز جدید نیروی دریایی اسرائیل، به هدف خنثی کردن تعرضات حزب الله، عملیاتی شده است

ناوچه موشک انداز جدید نیروی دریایی اسرائیل به نام “سَعَر ۶ ” که در کنار بندر حیفا لنگر انداخته است

نیروی دریایی اسرائیل نخستین ناوچه دفاعی تندرو را که در کارخانجات آلمان ساخته شده دریافت کرد و قرار است در ماه های آینده سه رزمناو مشابه را که به کارخانه “تیسن کروپ” در دست تکمیل است تحویل بگیرد.

این ناوچه های تندرو به موشک و توپخانه مجهز هستند و هدف از خریداری آن ها، نگهبانی از حوزه های گاز سوختی در دریای مدیترانه است که در حوزه آب های اقتصادی اسرائیل قرار دارد و استخراج گاز از آن ها از سال پیش آغاز گردیده و میلیاردها دلار برای اسرائیل درآمد ایجاد می کند.

گروه تروریستی حزب الله لبنان که از حکومت ایران دستور می گیرد، بارها تهدید کرده که سکوهای استخراج را که در فاصله نسبتا دوری از خاک اسرائیل و در وسط دریای مدیترانه قرار دارد، نابود خواهد کرد.

یکی از دعاهایی که حزب الله مطرح می کند تا بهانه ای برای توجیه این تهدیدها داشته باشد آن است که بخشی از این آب ها به لبنان تعلق دارد. با آن که اسرائیل این ادعا را بی اساس دانسته و کارشناسان بین المللی نیز آن را تایید می کنند، اسرائیل حاضر شد با دولت لبنان در این زمینه گفتگو کند و این مذاکرات با میانجیگری ایالات متحده در خط مرزی اسرائیل و لبنان آغاز شد، ولی در آخرین گزارش آمده است که پیشرفتی به دست نیامده و لبنان ادعاهایی مطرح میسازد که حتی از شکایت نامه ای که به سازمان ملل ارائه داده، بسیار فراتر می رود.

مقامات آمریکایی گفته اند که بهتر است ادامه مذاکرات به صورت غیرمستقیم باشد. احتمال دارد که علت این کارشکنی هیات مذاکرات لبنانی آن است که در بیروت هنوز دولت باثباتی برپا نشده و مقامات کنونی نمی خواهند مسئولیتی را به عهده بگیرند.

چهار رزمناوی که اسرائیل دو سال پیش به آلمان سفارش داد، مخصوص حفاظت از این حوزه های گاز در دریای مدیترانه ساخته شده و مشخصات مورد لزوم را اسرائیل به آلمان ارائه کرده و کارشناسان می گویند که این ناوچه ها به پیشرفته ترین تجهیزات الکترونی و موشکی و راداری مجهز هستند تا بتوانند هرگونه تعرضی را به موقع شناسایی کرده و آن را خنثی کنند.

سه فروند ناوچه دیگر در سال آینده میلادی به اسرائیل تحویل داده خواهد شد و توانایی های نیروی دریایی اسرائیل را بیشتر خواهد کرد.

کارشناسان نظامی می گویند که اسرائیل این ناوچه ها را می تواند در آب های دریای سرخ نیز به کار گیرد و حتی می تواند به آب های جنوبی ایران بفرستد. در چنین صورتی، زیردریایی های اسرائیلی از این ناوچه ها در برابر تعرضات دشمن حفاظت خواهند کرد.

پرزیدنت روبی ریولین رئیس جمهوری اسرائیل در پیامی خطاب به خانم آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، از این تلاش دولت آن کشور برای تقویت امنیت اسرائیل قدردانی کرد.