ناو هواپیمابر نیمیتز خلیج فارس را ترک می‌کند

به گزارش رسانه ها، ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» و ناوگروه همراهش از جمله ناو موشک‌انداز یواس‌اس پرینستون،ناو رالف جانسون و ناو «یو اس اس پل جونز که حدود دو ماه پیش  وارد خلیج فارس شده بودند،  اکنون منطقه را ترک می ‌کنند.

گفته شده است که ناو هواپیمابر نیمیتز به همراه سایر واحدهای دریایی آمریکایی در روزهای ۱۷ نوامبر تا ۲۰ نوامبر رزمایشی در اقیانوس هند برگزار می‌کنند.

ناو هواپیمابر نیمیتز و ناوگروه همراهش در راستای تقویت حضور آمریکا در خلیج فارس، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا حدود ۲ ماه پیش  وارد این منطقه شده بود.

آگاهان امور می گویند این ناوها پس از یک دوره  ماموریت در هر منطقه، آن را ترک می کنند  و کوتاه مدتی بعد ناو دیگری جایگزین آنان می شود و این یک روند عادی در ارتش ایالات متحده  است

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران نیز پیشتر گفته بود: نمی‌گذاریم ناو هواپیمابر آمریکا به آب‌های سرزمینی ما نزدیک شود

در همین رابطه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز از آمریکا خواست موجب «خشم» ایران نشود.

نظامی  حبیب الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران درباره ورود ناو هواپیمابر آمریکایی به خلیج‌فارس گفته بود که به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم ناو هواپیمابر ایالات متحده به آبهای سرزمینی ما نزدیک شود. ما در خلیج فارس بر اساس قوانین دریایی، آب‌های سرزمینی داریم و خارج از آب‌های سرزمینی ما، دریای آزاد محسوب می‌شود و هر کس می‌تواند آنجا دریانوردی کند، همانطور که ما می‌توانیم در آب‌های آزاد دریانوردی کنیم.