نایب رئیس مجلس ایران خواستار حاکم شدن طولانی‌مدت نظام پارلمانی در کشور شد

نایب رئیس مجلس ایران خواستار حاکم شدن طولانی‌مدت نظام پارلمانی در کشور شد، آیا امیرحسین قاضی‌زاده،  منظورش این است که رهبری ایران ملغی شود و اداره کشور بدست پارلمان بیفتد؟؟؟

امیرحسین قاضی‌زاده،  نایب رئیس مجلس ساقط کردن  کابینه را حسن نظام پارلمانی دانسته و در انتقاد از ساختار سیاسی در ایران گفته است: «ما نیاز داریم در موقع لزوم سریعا افراد را عوض کنیم ،اما با شرایط کنونی اگر سراغ هر کسی برویم، بحران سیاسی ایجاد می‌شود.

او گفته  که باید در ایران نظام پارلمانی برای مدتی طولانی حاکم شود زیرا مجلس اکنون نمی‌تواند از ابزار سوال و استیضاح برای پاسخگو کردن دولت استفاده کند.

این در حالی که طبق قانون اساسی ایران، این  رهبر است که  همه اختیارات کشور را در اختیار خود دارد و در همه کارهای حکومتی و از جمله مجلس می تواند دخالت مستقیم کند

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در ادامه گفته که مجلس «اکنون نمی‌تواند بسیاری از برنامه‌های دولت را رصد کند، رئیس‌جمهوری نیز یک فرد برخاسته از آرای مردم است و نمی‌توان به راحتی سراغش رفت».

در نظام پارلمانی، ریاست قوه مجریه بر عهده نخست‌وزیر منتخب مجلس است و نه رئیس‌جمهوری منتخب در انتخابات سراسری با رای مستقیم مردم.

نخستین بار آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به طور رسمی ایده تغییر نظام پارلمانی به ریاستی را مطرح کرد. او ۹ سال پیش  در جریان سفر به کرمانشاه گفت: «اگر روزی در آینده احتمالا دور احساس شود که نظام پارلمانی برای انتخاب مسئولان قوه مجریه بهتر است هیچ اشکالی در تغییر ساز و کار فعلی وجود ندارد».

سال گذشته نیز گروهی از نمایندگان طرحی برای تغییر قانون اساسی در این زمینه ارائه کردند که به امضای ۱۵۱ نماینده نیز رسید. ولی این طرح به‌دلیل اظهارات تازه رهبری کنار گذاشته شد.

اما علی خامنه‌ای روز اول خرداد سال گذشته  موضع خود را در این زمینه تغییر داد و گفت: «نظام پارلمانی که درباره آن بحث شد، ما مفصل در مجمع بازنگری قانون اساسی آن را بررسی کردیم و نتیجه این شد که مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است».

او ساختار قانون اساسی جمهوری اسلامی را خوب و فاقد ایراد  توصیف کرده بود ولی گفت که این ساختار را باید «کم‌ و زیاد کرد».

اکنون در حالی که رهبر حکومت ایران  به صراحت با ایده نظام پارلمانی مخالفت کرده، ولی نایب رئیس مجلس بر نظر خود اصرار کرده و گفته است: مجلس اکنون نمی‌تواند به خوبی از ابزار سوال و استیضاح استفاده کند.

در دو ماه گذشته رویکردی تهاجمی را نسبت به دولت اتخاذ کرده و دولت حسن روحانی را که سال آخر خود را می‌گذراند، به «سوء مدیریت» و «بی‌کفایتی» به‌ویژه در امور اقتصادی متهم کرده است.

گفته شده است که به تازگی نمایندگان مجلس یازدهم همچنان  طرح سوال از روحانی را پیگیری می‌کنند. پیشتر، برخی نمایندگان از طرح سؤال فراتر رفته و خواستار استیضاح رئیس‌جمهوری شده بودند، ولی به دنبال مخالفت تلویحی علی خامنه‌ای، این درخواست منتفی شد.