نایب رئیس مجلس: « به مردم توضیح دهید که بیش از چهار میلیارد دلار ارز برای وارد کردن کالای مصرفی کجا رفت؟»

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس خواستار شد که جریان ناپدید شدن بیش از چهار میلیارد دلار ارز ارزان قیمت که برای خرید کالاهای مصرفی مردم، از جانب دوم اختصاص داده شده بود، چه بوده است؟

در گزارش روز گذشته گفته شده بود که این ارز ناپدید گردیده و یا به مصرف خرید کالاهایی رسیده ه جنبه ضروری نداشته ولی وارد کنندگان، سودهای کلانی به جیب زده اند.

در رابطه با این سوء استفاده کلان مالی، نایب رییس مجلس گفت باید به صورت شفاف به اطلاع مردم برسد که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۹۷ چگونه بوده و برای متخلفان چه احکامی صادر شده است.

مسعود پزشکیان افزود: نمایندگان چندین سوال در این زمینه دارند. نخست این‌ که گزارش ارز ۴۲۰۰ تومانی باید به صورت شفاف همراه با جزئیات در اختیار نمایندگان قرار بگیرد که این پول‌ها در اختیار چه افرادی قرار گرفته و این که آیا با مبالغ دریافتی کالا وارد کشور شده است یا خیر. در این خصوص باید به صورت شفاف نمایندگان و مردم در جریان قرار بگیرند.

وی گفت : و سوال بعدی این است که دیوان محاسبات چه تعداد حکم قضایی برای متخلفان صادر کرده است. عده‌ای از نمایندگان هم می‌پرسند که درباره ۱۸ میلیارد دلاری که به صرافی‌ها برای تنظیم بازار ارز تزریق شد نیز توضیحی ارائه شود.

عادل آذر رییس دیوان محاسبات در پاسخ گفت: بنابر بررسی‌ها، تاکنون ۲۵ هزار و ۵۵ نفر در سطوح مختلف مدیریتی و مسئولیتی متخلف تشخیص داده شده و ۵۰۰ رای برای ۶۸۵ دادخواست توسط هیات مستشاری صادر شده است و در مجموع ۱۵۰۰ میلیارد تومان به خزانه کل کشور بازگردانده شده است.

وی افزود: دیوان محاسبات می تواند به عملکرد دستگاه‌ها نظیر بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک ورود کند، اما برای مثال در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی نمی‌تواند به صرافی‌های خصوصی ورود کند و این مسئولیت بر عهده قوه قضاییه است که جزئیات فرد به فرد و رقم به رقم به قوه قضاییه ارسال شده است و آنجا با جدیت دنبال می‌شود.

پزشکیان به عادل آذر تذکر داد که  که ۳۶۰ پرونده تخلف دستگاه اجرای وجود دارد که ۱۷۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است. باید با جدیت با این بخش‌ها برخورد شود. هم چنین باید به حقوق نجومی بگیران که  در مجموع ۱۱ میلیارد است نیز باید با جدیت رسیدگی شود.

دیوان محاسبات پیشتر اعلام کرده بود که  بیش از ۳۰ میلیارد دلار در سال ۹۷ برای واردات کالا اختصاص پیدا کرد ولی برای  چهار میلیارد و ۸۲۰ میلیون و ۷۴۴ هزار دلار از آن رقم، کالایی به کشور وارد نشده است.

در رسانه های اجتماعی امده است که  فساد اقتصادی در جمهوری اسلامی ابعاد عجیبی پیدا کرده است. نزدیک به پنج میلیارد دلار از سرمایه ملت ایران گم شده است. ولی این نیز احتمالا می‌رود کنار آن همه پول‌هایی که از ملت دزدیده شد. جمهوری اسلامی برای دریافت وام پنج میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول به در و دیوار می‌زند. بهتر نیست به جای التماس به نهادهای بین‌المللی، برود سرنوشت این پنج میلیارد دلار را تعقیب کند؟

عبدالرضا همتی رییس بانک مرکزی نیز در این باره گفته که : مبلغ گم شده ۳ میلیارد دلار است نه ۸.۴ میلیارد دلار.

وی با تبرئه خود در این باره گفت:   البته آن زمان من نبودم ولی این۴.۸ آن‌طور نبود که دوستان گزارش دادند؛ از این ۳ میلیارد دلار ۱.۵ میلیارد دلار که به‌نظر ما واردکننده به تعهد خود عمل نکرده است اسامی‌شان را به سازمان تعزیرات داده‌ایم و چند صد میلیون دلار به مسئله کیفری رسیده و عاملان آن در زندان هستند؛ این‌طوری نیست که۴.۸ میلیارد ناپدید شده و رفته باشد بلکه همه چیز مشخص است و حساب و کتاب دارد.