نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد:هشت بانک در کشور،  بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی در اختیار دارند

احسان خاندوزی در این باره گفت: بررسی های انجام شده نشان میدهد که ۲۵۰ نفر که زیر ۱۸ سال سن دارند بیش از ۵ واحد مسکونی به نامشان ثبت شده است .

او افزود:   آیا کسی می داند واحدهای مسکونی که بانک‌ها مالک آن هستند چه تعداد است؟ تاکنون هشت بانک موردشناسایی قرار گرفته به طوری که بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی خالی در اختیار دارند.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه هر مدیری که واحدهای خالی تحت تملک خود را در سامانه ثبت نکند به انفصال از خدمت محکوم می شود، هر خانوار می تواند چندین خانه به شرط اجاره دادن، تحت تملک داشته باشد.

هادی ترابی کارشناس اقتصادی در این باره  گفت:  باید نرخ خانه‌های خالی را در کشور مورد بررسی قرار داد،  این نرخ در کشور ما عدد بالایی را به خود اختصاص داده به طوری که تنظیم‌گری در بازار مسکن صورت نگرفته است .

او با اشاره به اینکه مالیات های متنوعی در حوزه مسکن وجود دارد تصریح کرد : مالیات بالفعل در کشور ما از نوع مالیات بر نقل و انتقالات است لذا تعادل در بازار مسکن وجود ندارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه مشکل خانه های خالی در کشور ما از سالیان گذشته وجود دارد ادامه داد: در سال ۶۶ قانون مالیات بر خانه های خالی در کشور تدوین شد اما اجرایی نشد لذا مجدداً در سال ۹۴ اصلاح شد ، نرخ مالیات بر خانه‌های خالی بازدارنده نیست.

خاندوزی در ادامه گفت که فقط کمتر از یک سوم اطلاعات واحد‌های مسکونی در سامانه املاک و اسکان کشور ثبت شده است و دولت به خوبی می تواند به این امار دست یابد.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه از تمام ابزارها برای سامانه ملی املاک و مستغلات بهره بردیم گفت: اطلاعات باید در اختیار وزارت راه قرار بگیرد. در این زمینه ناهماهنگی زیادی بین دستگاه وجود دارد به طوری که دستگاه‌ها در اشتراک گذاشتن اطلاعات عمومی کشور کوتاهی می کنند و این  نشان ضعف در اراده قوه مجریه است.

نماینده مجلس گفت: تمام مالکان واحدهای مسکونی باید واحدهای خود را در بازار عرضه کنند تا احتکار ایجاد نشود .

او افزود:  ۱۷۱ کشور دنیا قانون مالیات بر عایدی سرمایه دارند و ایران جزو معدود کشور هایی است که این قانون را ندارد.

خاندوزی افزود: اگر احتکار واحدهای مسکونی به وسیله بانک‌ها یا دستگاه‌های دولتی و نهادها انجام شود، دو برابر میزان مالیات محتکران مسکن حقیقی از آن‌ها مالیات گرفته می‌شود.

در ادامه محمودزاده معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز گفت:  اگر تا سه ماه آینده ارگان ها خانه های خالی را عرضه نکنند ارگان ها را افشاء می کنیم .

امید علی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی حکومت نیز گفت:  باید آمار ثبت شود و طبق قانون در اختیار همه ارگان‌های کشور قرار بگیرد بنابراین چیزی به عنوان محرمانگی اطلاعات نداریم .

او افزود:   شوربختانه  هر دستگاه اجرایی برای خود اطلاعات محرمانه در نظر گرفته است و این موضوع گیر اصلی همه دستگاه‌ها است. اساس مدل های هوشمند، اطلاعات و داده ها است که، کی ، کجا و چه ملک و املاک دارد ،مهمترین ویژگی این طرح ورود مستقیم به موضوع است.

پارسا ادامه داد: همه مسائل و مشکلات کشور با این طرح حل نمی شود.  اینجا هدف کسب درآمد برای دولت نیست، هدف این است که خانه های خالی که ظرفیت بالقوه مسکن محسوب می شود وارد چرخه شود ، لذا جریمه تضمین داری را ملاک عمل قرار داده‌ایم.

گروهی از نمایندگان مجلس وجود خانه‌های خالی را یکی از دلایل افزایش قیمت اجاره خانه می‌دانند.

آنان  طرحی را برای گرفتن مالیات از خانه‌های خالی ارائه کرده‌اند و این طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شده است. قرار است این طرح روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس بررسی شود.