نبود واکسن برای تزریق دوز دوم اسپوتنیک

در روزهای گذشته چندین مقام در دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های مختلف ایران، اعلام کرده‌اند که محموله‌ای برای تزریق دز دوم واکسن اسپوتنیک به کشور وارد نشده است.

در همین رابطه، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان دیروز پنجشنبه گفت: «محموله‌ای برای تزریق دوز دوم واکسن اسپوتنیک وارد کشور نشده است».

فاطمه نوروزیان در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درباره زمان تزریق دز دوم واکسن اسپوتنیک خاطرنشان کرد: «محموله‌ای برای تزریق دز دوم این واکسن وارد کشور نشده است و تا آخر هفته بعد زمان آن مشخص می‌شود».

نوروزیان عنوان کرد: «زمان فاصله تقریبی میان دوز اول و دوم واکسن‌های اسپوتنیک و آسترازنکا از ۴ هفته تا نهایتا ۱۲ هفته می‌تواند متغیر باشد و امیدواریم با وارد شدن محموله واکسن اسپوتنیک به کشور و هرمزگان، روند تزریق دوز دوم این واکسن سرعت یابد».

روز چهارشنبه نیز معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرده بود که هم‌اینک هیچ کجای کشور دوز دوم اسپوتنیک موجود نیست و در صورت وارد نشدن آن، ناچار باید جایگزین آن به گروه‌های هدف و سنی دریافت کننده دوز اول، اعلام شود.

عبدالرسول همتی از کسانی که دوز اول واکسن اسپوتنیک را دریافت کرده و زمان دریافت دوز دوم آنها رسیده، خواست شکیبایی کنند. او گفت: «روز گذشته مکاتبه‌ای با وزارت بهداشت در این باره داشته‌ایم که در صورت نبود و واردات آن، واکسن جایگزین اعلام و اختصاص داده شود».

او ادعا کرد: «هر واکسن، حداقل و حداکثری دارد که معمولا اگر تا ٩٠ روز فاصله با دوز دوم آن فاصله ایجاد شود، مشکلی به وجود نمی‌آید».

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: «امکان دارد اصلا دوز دوم وارد نشود و به همین دلیل طی مکاتبه‌ای با وزارت بهداشت تقاضا کردیم که این موضوع در کمیته علمی مطرح شود تا بررسی شود که در صورت عدم واردات دوز دوم واکسن اسپوتنیک، چه واکسنی جایگزین شود اما در عین حال اعلام شده که ممکن است دوز دوم وارد شود».

پیشتر، مقامات دولت پیشین، دولت حسن روحانی، بدون اشاره به نام روسیه گفته بودند که برخی از کشورهای دوست، در دادن واکسن به ایران بدعهدی کرده اند.