نتانیاهو، بدون اشاره به رژیم ایران: دیکتاتورها نباید جنگ افزار خطرناک داشته باشند

نخست وزیر اسرائیل، در یک اشاره غیرمستقیم به دیدار تاریخی بین رهبر ایالات متحده و دیکتاتور کره شمالی، تاکید کرد که هرگز نباید گذاشت که رژیم های خودکامه و سرکوبگر به جنگ افزار هسته ای مجهز گردند.

این سخنان در رابطه با مذاکرات پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی است که دولت واشنگتن قاطعانه اعلام کرده که هدف از آن، خلع سلاح کامل اتمی کره شمالی، به همان شیوه ای است که دولت معمر قذافی در لیبی، کمتر از دو دهه پیش، برنامه رسیدن به بمب اتمی را متوقف ساخت و همه تاسیسات آن را ویران کرد.

بنیامین نتانیاهو در دیدار با شماری از رهبران یهودیان ایالات متحده که هم اکنون از اسرائیل دیدن می کنند، دوباره همه انتقادهای خود را در مورد توافق اتمی موسوم به برجام بازگو کرد و از این که پرزیدنت ترامپ از آن خارج شده، ابراز خرسندی کرد و آن را یک اقدام شایسته دانست.

نخست وزیر، بخشی از این سخنرانی را به مساله رسیدن به صلح با فلسطینی ها اختصاص داد و خطاب به رهبران آن گفت که به جای هدر دادن توان خود در راه ادامه خونریزی و ستیز، بیایید تلاش خود را صرف رسیدن به صلح کنید.

نتانیاهو گفت که رهبران فلسطینی در طول همه سال ها، به جای آن که صادقانه برای رسیدن به صلح و تفاهم با اسرائیل صرف کنند، بیشترین امکانات خود را صرف ترور کرده و بابت آن بهای کلانی پرداخته و سودی نبرده اند.

نخست وزیر در آغاز سخنرانی خود در همایش سران جامعه یهودی ایالات متحده چنین گفت: «من بنیامین نتانیاهو، از این جا، از شهر اروشلیم که شهر صلح است، همراه با همه ملت های جهان دعا می کنم که دیدار بین رهبران ایالات متحده و کره شمالی، به خوبی پایان گیرد و به نتایج مورد نظر برسد».

نتانیاهو بی آن که از توافق برجام نام ببرد و یا اسم پرزیدنت اوباما را ذکر کند که عامل اصلی امضای این توافق بود، خطاب به حاضران گفت: تصور کنید که پرزیدنت ترامپ با توافقی از سنگاپور بازگردد، که فرانسه و آلمان و بریتانیا این توافق را تحسین کنند، ولی ژاپن و کره جنوبی که همسایگان دیوار به دیوار کره شمالی هستند اعلام دارند که این، یک توافق بد است و امنیت آن ها را به خطر می اندازد». او پرسید: «آنگاه رهبر ایالات متحده چه پاسخی برای آن کشورهای دارد؟»