نتانیاهو: «اردوغان مرا هیتلر لقب داده و تا هنگامی که او برسرکار است، امید به بهبود روابط با ترکیه نمی رود»

نتانیاهو گفت که اردوغان تصمیمات غیرمنطقی می گیرد و این رفتار او موجب نگرانی است و وی در رفتارهای خود بحران منطقه ای را افزایش می دهد

نخست وزیر اسرائیل ارزیابی کرد، تا هنگامی که رجب طیب اردوغان رهبری ترکیه را در دست دارد، نمی توان نسبت به امکان برقراری مناسبات دوستانه بین دو کشور امیدوار بود. نتانیاهو یادآور شد که اردوغان، فردی که همانند یکی از بدترین دیکتاتورهای جهان رفتار می کند، او را “شبیه هیتلر” لقب داده است. نتانیاهو گفت چسپاندن چنین اَنگی به وی، امیدی برای بهبود روابط با دولت کنونی ترکیه باقی نمی گذارد.

نتانیاهو این سخنان را در دیدار با وزیران خارجه یونان و قبرس بیان کرد و گفت که ملت ترکیه هم اکنون با یک فرد قدرت طلب و دیکتاتور روبروست که نخست وزیر اسرائیل را با گستاخی “هیتلر” لقب می دهد.

نتانیاهو گفت که اردوغان تصمیمات غیرمنطقی می گیرد و این رفتار او موجب نگرانی است و وی در رفتارهای خود بحران منطقه ای را افزایش می دهد.

نخست وزیر اسرائیل گفت که در چنین وضعی، بسیار خطرناک خواهد بود که نظام سیاسی کنونی سوریه، به مدرن ترین جنگنده رادار گریز آمریکایی از نوع اف – ۳۵ مجهز گردد.

یادآوری می شود: ایالات متحده ماه گذشته درخواست اردوغان را برای خرید این جنگنده رد کرد. مناسبات دو کشور از هنگامی که اردوغان ادعا کرد که یک کودتای نظامی را در کشور خود خنثی کرده است، رو به تیرگی گذاشت و اکنون به شدت بحرانی می باشد.

دولت پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که رژیم کنونی در ترکیه در پی ایجاد آشوب در منطقه است و نمی توان مدرن ترین هواپیمای جنگی رادار گریز را در اختیار آن رژیم نهاد.

اسرائیل با دو کشور یونان و قبرس همکاری های سیاسی و اقتصادی و بازرگانی تنگاتنگی دارد و حتی در چند مورد جنگنده های اسرائیلی در حریم هوایی یونان، امکان حمله به کشور سومی را تمرین می کردند.

این تمرین ها در دورانی بود که شایع گردید اسرائیل تصمیم دارد تاسیسات اتمی رژیم ایران را نابود کند.

اردوغان یکی از طرفداران گروه تروریستی حماس در نوار غزه است که اسرائیل را به نابودی تهدید می کند. نتانیاهو در ادامه سخنان خود در دیدار با وزیران خارجه یونان و قبرس، همچنین گفت: «اردوغان آخرین فرد در جهان است که بتواند به اسرائیل درس اخلاق بدهد».

2 دیدگاه‌

Comments are closed.