نتانیاهو از آرزوی یک وزیر اسرائیلی از یک حزب مذهبی برای برپایی نظام شریعت، شدیدا انتقاد کرد 

 

نتانیاهو (راست) از سخنان وزیری که خواهان حکومت شریعت شده است به سختی انتقاد کرد

اظهارت یک سیاستمدار مذهبی اسرائیل که گفته بود باید در این کشور حکومت دینی برپا شود، با انتقادهای سخت و گزنده نخست وزیر روبرو شد.  این انتقاد بی سابقه علیرغم این واقعیت بیان شد که حزب تحت رهبری آن روحانی، قرار است یکی از اعضای کابینه ائتلافی آینده بنیامین نتانیاهو باشد.

وزیر راه و ترابری اسرائیل به نام بتسلل اسموتریچ בצלאל סמוטריץ که رهبری یک حزب کوچک ولی به شدت مذهبی را به دست دارد، در آخرین سخنان خود گفته بود که آرزوی او برپایی نظامی در اسرائیل است که برحسب قوانین باستانی تورات و یهودیت اداره شود. این سخنان بازتاب گسترده ای در فضای سیاسی اسرائیل داشت. زیرا گرچه احزاب مذهبی نیز در کابینه ائتلافی اسرائیل شرکت دارند، ولی کشور بر حسب قوانین کاملا سکولار اداره می شود و قوانین مذهبی، تنها در موارد شخصی و آن چه که در اصطلاح ایرانی “احوال شخصیه” نامیده می شود برقرار است.

با این همه، احزاب مذهبی در دو دهه اخیر به طور بیسابقه ای قدرت گرفته اند و خواهان ادامه برخی قوانین مذهبی و به ویژه مقررات خودداری از کار و ممنوعیت آمد و شد اتوبوس های عمومی می باشد.

بنیامین نتانیاهو در دیداری که با بیش از چهل نفر نمایندگان حزب دموکرات در کنگره ایالات متحده، در اورشلیم داشت، در واکنش به سخنان اسمتوتریچ درباره برقراری حکومت شرعی در اسرائیل، آن را “چرندیات” و سخنان بی ارزش نامید. نتانیاهو گفت که اسرائیل با قوانین جهان شمول اداره می شود و این چنین باقی خواهد ماند.

وزیر راه و ترابری نسبت به این سخنان نتانیاهو واکنش گزنده ای نشان داد و نوشت که وی به خاطر نزدیک بودن انتخابات عمومی، با این سخنان می خواهد آراء افراد سکولار را نیز به سوی خود بکشاند.

یک دیدگاه

 1. ویرانگری حکومتهای دینی در قرون وسطی اروپا و دوران خلافت خاورمیانه هنوز در حافظه تاریخی ملتهای آنها باقی مانده؛ لذا یادآوری آن دوران سیاه بهترین وسیله برای آگاه نمودن مردم در پرهیز از تجربه دوباره این حکومتها خواهد بود.
  هر ملتی که بدلیل نسیان و فراموشی تاریخ، خاطرات آن دوران سیاه را از یاد برد؛ دوباره به آتش جهنم حکومتهای دینی (همچون ایران) در افتاده و خواهد سوخت.
  متاسفانه ملت یهود بیش از هر ملت دیگر در خطر تکرار این تجربه تلخ است زیرا از دوران آخرین حکومت مذهبی یهودی زمان زیادی گذشته و قدرت ویرانگر این حکومتها کمتر در یاد و خاطره ملت یهود باقی مانده است.
  من بارها از طریق این رسانه به شما هشدار داده ام که بزرگترین خطر و تهدیدی که کشور اسرائیل و ملت یهود را (همانند گذشته) تهدید میکند، همانا تندرویهای مذهبی است.
  امروز یادروز ویران شدن نیایشگاه ملی و مذهبی یهود است. اگر ریشه اختلافات داخلی در بروز آن واقعه شوم نادیده گرفته شود، این حادثه ی تلخ و مصیبت بار میتواند بارها تکرار گردد؛ که البته عامل اصلی بروز اخلافات و ضعف داخلی همان حکومتهای منفور مذهبی بودند که ما امروز در ایران با گوشت و پوست خود درد ویرانگری آنرا میچشیم.
  از تاریخ بهترین عبرتها را بگیرید پیش از آنکه اشتباهات شما موجب تکرار تاریخ گردد.

Comments are closed.