نتانیاهو از ادامه بازپرسی ها گله کرد و مخالفان خود را آتش بیار معرکه دانست

نخست وزیر اسرائیل به سختی گله کرد که عواملی در داخل کشور فشار می آورند که تحقیقات علیه وی و همسرش هر چه بیشتر ادامه یابد و مرتبا به دنبال شواهد و اسناد علیه وی بگردند، تا شاید بتوانند او را به پائین بکشند. بنیامین نتانیاهو که تا چندی پیش با خونسردی و شکیبائی با مساله اتهامات و بازجویی ها برخورد می کرد، این بار افرادی را که سخت در تلاش محکوم ساختن وی هستند “قلدر و اوباش” لقب داد.

در روزهای اخیر گفته شده بود که شواهد بیشتری به دست آمده که نشان می دهد نتانیاهو در ماجرای سوء استفاده مالی از معاملاتی که برای فروش شرکت ملی تلفن اسرائیل (موسوم به بِزِک) نقش بیشتری داشته است.

نتانیاهو که شب گذشته در ضیافتی با حضور وزیران عضو حزب لیکود و طرفداران حزبی خود سخن می گفت، گله کرد از این که از جان او دست برنمی دارند و همچنان در تلاش هستند که به نحوی او را مجرم نشان دهند.

نتانیاهو در این ضیافت که به مناسبت نزدیک بودن عید پِسح (عید آزادی و بهار یهودیان) که هفته آینده آغاز می شود، برگزار می شد، در برابر صدها نفر از اعضای کمیته مرکزی حزب لیکود و بلندپایگان حزبی افزوده گفت: «آنانی که نمی توانند ما را در انتخابات شکست بدهند، می کوشند از طریق اداره پلیس و بازپرسی ها به هدف خود برسند».

نتانیاهو در حالی این اتهام را عنوان می کند که وزیر امنیت داخلی اسرائیل، که اداره پلیس نیز زیر نظر آن قرار دارد، یکی از اعضای مهم حزب لیکود است و دادستان کل اسرائیل نیز که باید رای دهد آیا کیفرخواست صادر شود یا نه، در گذشته رئیس دفتر نتانیاهو بوده است. پلیس اسرائیل کاملا مستقل عمل می کند و وزیر امنیت داخلی حق دخالت در بازپرسی ها و تصمیم گیری های پلیس را ندارد.

او گفت مخالفانش بر پلیس و نهادهای قضایی به شدت فشار می آورند که به هر ترتیب شده نخست وزیر را مقصر معرفی کرده و مورد محاکمه قرار دهند.

احتمال می رود که اشاره نتانیاهو از جمله به گروهی است که هر هفته شب های یک شنبه در برابر خانه دادستان کل گرد می آیند و علیه آن چه که “فساد مالی حکومتی” می نامند شعار می دهند و خواهان صدور کیفرخواست علیه نخست وزیر هستند.

نخست وزیر تا کنون هشت بار مورد بازپرسی قرار گرفته و اخیرا سوءظن تازه ای علیه وی و خانواده اش عنوان شده و آن این که وی و همسر و پسر ارشدش تلاش کرده اند بر شاهدان فشار آورند که در بازپرسی ها مطلبی نگویند که باعث محکومیت خانواده نتانیاهو شود. در مجموع، در چهار پرونده که در مراحل مختلف بازپرسی قرار دارد، سوء ظن هایی علیه نتانیاهو مطرح شده است.