نتانیاهو از حضور در نشست یونسکو درباره یهودستیزی خودداری کرد و اصل برگزرای نشست را نیز یهودستیزانه دانست

اسرائیل از سال ها پیش یونسکو را یک نهاد ضد اسرائیلی و حتی ضد یهودی می داند و از اکثر قطعنامه هایی که در آن تصویب شده ناخرسند است و آن را نشان مخالفت با اسرائیل می داند

نخست وزیر اسرائیل دعوت نهاد فرهنگی و آموزشی “یونسکو” وابسته به سازمان ملل را برای حضور در همایش آن که قرار است درباره یهودستیزی برگزار شود رد کرد. پیشتر گفته شده بود که ممکن است نتانیاهو در این همایش حضور یابد و حتی در آن سخنرانی کند.

اسرائیل از سال ها پیش یونسکو را یک نهاد ضد اسرائیلی و حتی ضد یهودی می داند و از اکثر قطعنامه هایی که در آن تصویب شده ناخرسند است و آن را نشان مخالفت با اسرائیل می داند و تصمیم دارد تا چند ماه دیگر آن نهاد را ترک گوید. ایالات متحده نیز نهاد “یونسکو” را یک سازمان باطل می داند و از آن خارج شده است.

آن چه خشم اسرائیل را به شدت برانگیخت و موجب تصمیم این کشور برای خروج از یونسکو گردید، آخرین قطعنامه تصویب شده بود که به موجب آن، آرامگاه اجداد قوم یهود را یک مسجد اسلامی معرفی کرده است.

سخن از مکان مقدسی در شهر حبرون (الخلیل) است که به باور یهودیان، آرامگاه حضرت ابراهیم، حضرت اسحق و حضرت یعقوب و همسران آن ها می باشد که پدران قوم یهود محسوب می شوند و محل دفن آنان در کتاب مقدس تورات ثبت شده و یک مکان مقدس است.

این آرامگاه با نام یهودی ان “معارَت هَمَخپِلا” حدود چهار هزار سال پیش برپا گردیده و پس از دیوار ندبه (کتل همعراوی) مهمترین زیارتگاه یهودیان محسوب می شود. دولت اردن، در مدت بیست سالی که کرانه غربی را تحت تسلط خود داشت، این مکان مقدس یهودی را به مسجد مبدل ساخته بود. ولی پس از جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ که ارتش اردن شکست خورد، اسرائیل موقعیت باستانی و مذهبی را به این مکان بازگرداند. با این همه، سال گذشته یونسکو با انتشار قطعنامه ای، تصویب کرد که این مکان یک مسجد است و یهودیان را بر آن حقی نیست.

قرار بود در این روزها، در حاشیه برگزاری همایش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل، یونسکو نیز همایش جداگانه ای برای بحث درباره یهودستیزی داشته باشد. ولی دیروز (چهارشنبه) اعلام شد که نتانیاهو این دعوت را رد می کند و حاضر به سخنرانی در آن هم نخواهد بود. نخست وزیر اسرائیل گفت که همین برگزاری همایش نیز، نوعی یهودستیزی محسوب می شود و باید آن را نکوهش کرد.

اشاره نتانیاهو به این واقعیت بود که بسیاری از اعضای یونسکو در طول سال های اخیر ثابت کرده اند که دارای گرایش های شدید یهودستیزانه می باشند و نمی توان انتظار داشت که همایش یونسکو با بیطرفی و برای دفاع از واقعیات برزگزار گردد.