نتانیاهو از حمله به تاسیسات سوریه تشکر کرد ولی اسرائیلیان گفتند کافی نبود

نخست وزیر اسرائیل امروز (یکشنبه) گفت که پس از حمله هوایی به تاسیسات جنگ افزارهای شیمیایی سوریه، شب گذشته تلفنی با خانم تِرِزا مِی نخست وزیر بریتانیا گفتگو کرده و اظهار داشته که همین سیاست قاطع باید در برابر زیاده خواهی های حکومت اسلامی ایران نیز به اجرا گذاشته شود.

نتانیاهو که امروز پیش از آغاز جلسه هیات دولت سخن می گفت، افزود: «از دیدگاه من، پیام حمله دیروز برای جهانیان آن است که بهیچوجه نباید تولید و کاربرد سلاح های شیمیایی را تحمل کرد و در برابر آن سکوت پیشه کرد». او گفت: همین سیاست، باید در قبال زیاده خواهی های حکومت ایران نیز در پیش گرفته شود.

وزیر دفاع پیشین اسرائیل، ژنرال ذخیره موشه یعلون گفت: بدنبال نابود کردن مراکز تولید سلاح شیمیایی در سوریه، اکنون حکومت ایران تلاشی خواهد کرد به نوعی عملیات انتقام جویانه دست بزند. ولی نباید در این باره بیمی به خود راه داد.

ژنرال یعلون گفت: اکنون دراز مدتی است که حکومت ایران و اسرائیل عملا با هم در حال ستیز هستند، ولی رژیم ایران باید درک کند که اسرائیل قاطعانه از امنیت خود دفاع می کند و امکان نخواهد داد که رژیم ایران به استقرار نظامی در سوریه دست یابد.

آگاهان سیاسی و نظامی در اسرائیل از بمباران روز گذشته تاسیسات تولید سلاح های شیمیایی در سوریه ابراز سرخوردگی و ناراحتی می کنند و این در حالی که نخست وزیر اسرائیل و سران بسیار دیگر از کشورهای جهان آن را مورد تحسین قرار داده اند.

آگاهان می گویند این سرخوردگی، نه به خاطر اجرای حمله است، بلکه کارشناسان اسرائیلی انتظار داشتند که این اقدام ابعاد وسیعتری داشته باشد و توان جنگی بشار اسد و حامیان او را به کلی نابود کند.

مقامات آمریکایی می گویند که برای ایجاد یک ائتلاف جنگی علیه سوریه و هم پیمانان آن، بسیار لازم بود که حمله هوایی به انهدام تاسیسات تولید سلاح های شیمیایی محدود گردد، زیرا در غیر این صورت، ممکن بود بریتانیا و فرانسه و آمریکا را ناخواسته به یک جنگ تمام عیار با روسیه و حکومت ایران بکشاند.

آگاهان اسرائیلی ارزیابی می کنند که ایالات متحده به همین اقدام کوتاه بسنده کند و آن را زمینه سازی برای خروج کامل خود از سوریه بداند. در آمریکا محافظه کاران بسیاری در میان حزب جمهوریخواه وجود دارند که خواهان عدم مداخله نظامی در کشورهای دیگر هستند و آن را نوعی به هدر دادن توان مالی آمریکا می دانند.

علی خامنه ای نیز که از این گونه واکنش ها در ایالات متحده آگاه شده، در سخنان روز گذشته خود گفت که آمریکا مبالغ نجومی در جنگ سوریه هزینه کرده و نتیجه ای نگرفته است – و این در حالی است که خود رژیم ایران است که میلیاردها دلار در جنگ سوریه خرج کرده و احتمال زیاد می رود که با دست خالی آن کشور را ترک گوید.

کارشناسان نظامی اسرائیل می گویند که بهتر آن بود که ارتش های ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه، در این فرصت همه پایگاه های نظامی و تاسیسات جنگی رژیم بشار اسد را نابود می کردند تا موجب پایان بخشیدن به کشتار مردم سوریه گردند و سقوط رژیم بشار اسد را شتاب بخشند.

در همین رابطه، ژنرال نیروهای ذخیره دانی یاتوم، که در گذشته رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) بوده، گفت: شایسته بود که آمریکائیان کاخ ریاست جمهوری بشار اسد را با خاک یکسان می کردند. او گفت که حمله روز گذشته یک اقدام نِمادین و محدود بوده و بهتر بود که در ابعاد گسترده صورت می گرفت.

در مقابل، پرزیدنت ترامپ ساعاتی پس از پایان حمله روز گذشته، آن را موفقیت آمیز دانست و اعلام کرد که به همه هدف‌های خود رسیده است.

ترامپ در حساب توییتری خود نوشت که عملیات سپیده دم روز گذشته “بدون نقص” انجام گرفته است.

رئیس جمهوری آمریکا از بریتانیا و فرانسه نیز سپاسگزاری کرد و نوشت “عملیاتی بهترین از این نمی شد انجام داد”.

در این واکنش پرزیدنت ترامپ اشاره ای نشده است که آیا ایالات متحده به اقدامات نظامی بیشتری علیه رژیم بشار اسد دست خواهد زد، و یا این یک اقدامِ تنها بوده که به پایان رسیده است.

ولی برخی رسانه ها امروز نوشتند که پرزیدنت ترامپ در پیام جداگانه ای به بشار اسد هشدار داده است که این، آخرین واکنش او نخواهد بود. در این پیام آمده است که اگر رئیس جمهوری سوریه دوباره به کاربرد جنگ افزار شیمیایی روی آورد، ایالات متحده آماده است آن کشور را دوباره مورد حمله قرار دهد.

محافل اسرائیلی ابراز نگرانی می کنند که عملیات روز گذشته، برنامه خروج ایالات متحده از جنگ در سوریه را شتاب بخشد. بسیاری از کارشناسان آمریکایی نیز ابراز نگرانی کرده اند که اگر این اقدام انجام شود، خلائی در سوریه به وجود خواهد آمد که حکومت اسلامی ایران آن را پر خواهد کرد و زمیه ساز پیروزی‌های دیگری خواهد ساخت.

 

8 دیدگاه‌

  1. باز هم پرزیدنت ترامپ گل کاشت ، واقعا جهان به مرد زیرک و بزرگی مانند پرزیدنت ترامپ احتیاج داشت، خیلی اقدام به موقع و مؤثری از طرف ایالت متحده و انگلیس و فرانسه صورت گرفت

  2. ممکن است کافی نبوده ولی شروع خوبی بوده برای تنبیه احمق هایی مثل اسد و امثالش ، من بعنوان یک ایرانی از جامعه غرب و آقای ترامپ بخاطر اقدام بموقعشان تشکر میکنم

  3. به امید روزی که اسراییل و یهود با امنیت کامل بتوانند در کنار تمام جهانیان زندگی خوبی داشته باشند بدور از هرگونه تهدید افراطیون احمق که به اسم اسلام دنبال اینن که منافع نامشروع خودشون رو تامین کنند و جهانی ناامن ایجاد کنن

  4. من تردید ندارم با وجود فرانسه خائن و مزدور ایران این حملات به اهداف غیرواقعی صورت گرفته و مرکون تمام تصمیمات و هدفهای حمله را به ایران گزارش داده فرانسه باید از مشارکت در اینگونه موارد کنار گذارده شود

Comments are closed.