نتانیاهو از سفر آمریکا پیروزمندانه بازگشت، ولی در داخل، جدل ادامه دارد

اویگدور لیبرم وزیر دفاع سکولار و لیتسمن معاون وزیر بهداشت

اویگدور لیبرم وزیر دفاع که سکولار و خواهان خدمت وظیفه برای همگان است و لیتسمن معاون وزیر بهداشت که مخالف است، در همان حال که نیروهای مشترک اسرائیل و ایالات متحده در رزمایشی برای احتمال جنگ با حکومت ایران شرکت دارند، نخست وزیر بنیامین نتانیاهو که امروز  (آدینه) از ایالات متحده به اورشلیم باز گشت، از جنگ دیگری سخن می گوید و آن رویارویی با همه حملاتی است که در مورد بازپرسی های پلیس و بحران کابینه، شخص او را هدف قرار داده است.

نتانیاهو که سفرش به ایالات متحده بسیار موفقیت آمیز بود و موجب افزایش محبوبیت اسرائیل و تحکیم روابط دوستی با ایالات متحده شد، پیش از بازگشت به اورشلیم به خبرنگاران گفت که او قصد دارد قاطعانه برای اثبات بیگناهی خویش پیکار کند. او به خبرنگاران گفت: «حتی نخست وزیر نیز از این حق برخوردار است که از بیگناهی خویش دفاع کند و حق خویش را بطلبد».

نخست وزیر به نتایج یک نظرسنجی اشاره کرد که در آن آمده است که از هنگام مطرح شدن اتهامات علیه وی، نه تنها محبوبیت او در افکار عمومی مردم کاهش نیافته، بلکه ارزیابی می شود که حزب لیکود در انتخابات آینده (در صورتی که هم اکنون برگزار شود) چندین کرسی دیگر در پارلمان به دست خواهد آورد.

نتانیاهو به خبرنگاران گفت: «به ندای مردم گوش کنید که خواهان رعایت عدالت و حقانیت دستگاه قضایی کشور نسبت به من و همسرم هستند.»

خانم سارا نتانیاهو همسر نخست وریر از خبرنگاران پرسید: «آیا همسر من، در بیان این سخنان، درست نمی گوید و حق با او نیست؟»

نخست وزیر اسرائیل باید در روزهای آینده با یک معضل دیگر نیز رویارویی کند تا از متلاشی شدن کابینه کنونی جلوگیری نماید. دو حزب تندرو دینی عضو این کابینه هستند که اکنون خواستار شده اند دولت به وعده ای که هنگام برپایی کابینه ائتلافی داده بود عمل کند و با تصویب قانون جدیدی، همه دانشجویان دانشکده های مذهبی (یشیواها) را از خدمت نظام وظیفه معاف کند.

این خواسته در حالی مطرح می شود که ارتش اسرائیل در سال های اخیر برای پذیرفتن جوانان بسیار مذهبی، تلاش زیاد کرده و بخشی از درخواست های آنان را، از جمله در زمینه جدایی بین سربازان دختر و پسر، در حد امکان، دست کم در برخی واحدها عملی ساخته است.

ولی رهبران دینی این فرقه، که بیم دارند جوانان مذهبی در آشنایی با دنیای سکولار از اعتقادات عمیق دینی دور شوند، خواهان لغو قانون خدمت وظیفه هستند و تهدید کرده اند تا هنگامی که این قانون تصویب نشود، آن ها به تصویب بودجه رای نخواهند داد. وزیر دارایی هشدار داده است که در چنین وضعی، او از کابینه جدا خواهد شد.

همچنین وزیر دفاع اویگدور لیبرمن، رهبر حزب “ییسرائل بیتینو” (اسرائیل خانه ماست)، به عنوان یک شخصیت سکولار خواهان انجام خدمت وظیفه توسط همه جوانان کشور است. لیبرمن امروز (آدینه) به خبرنگاران گفت که احزاب اولترا ارتدوکس با این خواسته های خویش، عملا ملت اسرائیل را به گروگان گرفته اند.

در ساختار سیاسی کنونی اسرائیل، که در واقع همیشه وجود داشته، هر یک از احزاب ائتلافی که از کابینه خارج شود، به مفهوم فروپاشی دولت می باشد و برگزاری انتخابات زودرس را ایجاب می کند – امری که هیچ یک از احزاب کشور مایل به وقوع آن نیست.