نتانیاهو از موفقیت احتمالی یک فرمانده پیشین ارتش در انتخابات عمومی نگران است و به او حمله تبلیغاتی می کند

بنیامین نتانیاهو در روزهای گذشته، بنی گانتس را مورد حملات تبلیغاتی قرار داده که این امر نشان نگرانی او از رقابت تنگاتنگ با وی می باشد

تب و تاب انتخابات عمومی در اسرائیل بالا گرفته است و احزاب سیاسی خود را برای قضاوت مردم در روز رای گیری آماده می سازند و در همان حال رهبران احزاب سیاسی می کوشند آراء بیشتری را نصیب خویش سازند.

در حال حاضر، رقابت اصلی در کارزار انتخاباتی، بین بنیامین نتانیاهو سیاستمدار پرتجربه و رهبر لیکود، با یک امیر ارتش دفاعی اسرائیل است که از چهار سال پیش با درجه ژنرالی و فرماندهی ستاد کل ارتش، بازنشسته شده و به نیروهای ذخیره پیوسته است.

سخن از بنی گانتس است که برای نخستین بار به دنیای سیاست پای می گذارد و هیچ تجربه ای در این زمینه ندارد، ولی مردی بسیار پاک و توانا محسوب می شود که سابقه ای درخشان دارد.

بنیامین نتانیاهو در روزهای گذشته، بنی گانتس را مورد حملات تبلیغاتی قرار داده که این امر نشان نگرانی او از رقابت تنگاتنگ با وی می باشد.

به گفته آگاهان، همین نگرانی موجب گردیده که نتانیاهو لبه تیز حملات سیاسی علیه رقیبان را متوجه بنی گانتس سازد و او را یک فرد چپ گرا معرفی کند که قصد کنار آمده با فلسطینیان و اعطای امتیازاتی را به آنان دارد که ممکن است در آینده امنیت اسرائیل را به خطر اندازد.

در اسرائیل، نیروهای راست گرا از قدرت بسیاری برخوردارند و نتانیاهو امیدوار است که با چسباندن انگ چپ گرایی به بنی گانتس، رای دهندگان را از پشتیبانی از وی باز خواهد داشت.

گرچه گانتس هنوز برنامه کاری خود را به طور مشروح ارائه نکرده، ولی در نخستین نطق انتخاباتی خویش واگذاری سراسر نوار غزه به فلسطینیان را که از مهمترین اقدامات زنده نام اریئل شارون و نخست وزیر وقت را اقدام شایسته دانسته و گفته بود که اگر مذاکرات با فلسطینی ها به بن بست برسد، اسرائیل باید در مورد کرانه باختری و سرنوشت آن نیز به اقدامات یک جانبه دست بزند و از فلسطینی ها جدا شود.

احزاب راست گرا در اسرائیل، و در راس آن ها حزب لیکود، خواهان تسلط کامل بر کرانه باختری هستند و با برپایی کشور مستقل فلسطینی در کرانه و غزه مخالفت می ورزند.

آن چه آتش حملات نتانیاهو علیه گانتس را امروز (پنجشنبه) شعله ورتر ساخت، سخنان ابورودینه سخنگوی حکومت خودگردان بود که از دیدگاه های میانه رو بنی گانتس استقبال کرد.

این موضع گیری، عملا دخالت در امور انتخاباتی اسرائیل محسوب می شود که معلوم نیست تا چه بیانگر اندیشه های محمود عباس رهبر حکومت خودگردان فلسطینی نیز می باشد. عباس هنوز به این سخنان واکنشی نشان نداده است، ولی خود وی در دیداری که با گروهی از تلاشگران چپ اسرائیل در مرکز حکومتی فلسطینیان در رام الله داشت، گفت که آرزوی برپایی دولتی را در اسرائیل دارد که صلح طلب باشد و خواسته های فلسطینیان را درک کرده و به آن توجه کند.

بنی گانتس در مصاحبه ای گفته بود که اسرائیل نباید بر مردمان دیگر تسلط داشته باشد. این سخنان نیز به مفهوم تائید حق خودمختاری فلسطینیان و جدا شدن آنان از اسرائیل تلقی می شود.

محمود عباس در این دیدار همچنین گفت که حکومت خودگردان به همکاری های امنیتی با اسرائیل ادامه خواهد داد تا از رویدادهای تروریستی جلوگیری شود. این سخنان در حالی بیان می گردد که حکومت خودگردان به تروریست زندانی در اسرائیل و همچنین به خانواده های تروریست های هلاک شده در جریان تعرض به اسرائیلیان، حقوق ماهیانه و مستمری می پردازد.

در رابطه با کارزار انتخاباتی در اسرائیل، آگاهان می گویند که نتانیاهو بیم دارد که بنی گانتس از طریق ائتلاف با چند حزب میانه دیگر، بتواند قدرتی به دست آورد که ادامه نخست وزیری وی را به خطر اندازد.

برحسب آخرین نظر سنجی های به عمل آمده، حزب گانتس با آن که هفته پیش برپایی آن اعلام شد، بزرگترین حزب پس از لیکود محسوب خواهد شد که اگر با حزب ائیر لپید ائتلاف کند، شمار کل کرسی های آن در پارلمان، فراتر از لیکود خواهد بود و ممکن است مقام ریاست جمهوری، برپایی دولت آینده را به عهده این ائتلاف واگذار کند . امری که نتانیاهو را به شدت نگران خواهد کرد.

حزبی که بنی گانتس برپا ساخته، חוסן לישראל  به مفهوم “توانمندی برای اسرائیل” نام دارد. دستیاران او در پاسخ به حملات نتانیاهو در مورد آمادگی برای کنار آمده با فلسطینیان، می گویند که خود نتانیاهو بود که به برنامه شارون برای خروج از نوار غزه رای مثبت داد و دست یاسر عرفات را نیز فشرد. بنابراین، وی نمی تواند تلاش برای کنار آمدن با فلسطینیان را سیاستی نادرست توصیف کند.

با این همه، جناح راست بر این باور است که جمعا بیش از نیمی ار ۱۲۰ کرسی پارلمانرا به دست خواهد آورد و احزاب میانه و چپ از چنین اکثریتی برای برپایی کابینه آینده برخوردار نخواهند شد.

یک دیدگاه

  1. امیدواریم جناب نتانیاهو پیروز شوند چون که مردم ایران در پیروزی علیه رژیم منحوس و جلاد خامنه ای به حمایت های جناب نتانیاهو و و جناب ترامپ نیاز دارند.الحق و الانصاف فعلا در جهان دو کشور از مردم ایران حمایت کردند اسراییل و امریکا…امیدوارم بعد از سقوط رژیم بتوانیم دوستی ایران با اسراییل و امریکا را دوباره احیا کنیم…

Comments are closed.