نتانیاهو: اسرائیل آماده است جزئیات بیشتری را درباره “تورقوز آباد” در اختیار سازمان های اطلاعاتی جهان بگذارد

نخست وزیر اسرائیل گفت که دولت اورشلیم آماده است اطلاعات بیشتری را درباره ماهیت فعالیت های اتمی در تورقوز آباد، در اختیار سازمان های اطلاعاتی چند کشور جهان قرار دهد. از دیدگاه نتانیاهو، بسیار مهم است که بازرسان آژانس بین المللی هرچه زودتر از این مکان و ماهیت فعالیت های مشکوک در آن آگاهی یابند.

آژانس بین المللی انرژی اتم تا کنون به این چالش نخست وزیر اسرائیل پاسخی نداده است.

نخست وزیر اسرائیل گفت که در روزهای آینده، اسرائیل اطلاعات بیشتری را در این زمینه، به سرویس های اطلاعاتی چند کشور مهم ارائه خواهد داد. نتانیاهو ادعای یک مقام اطلاعاتی آمریکا را رد کرد که هفته پیش گفته بود که انبار تورقوزآباد، در واقع محل نگاهداری برخی اسناد و مدارک است و در آن فعالیت رادیو اکتیو به عمل نمی آید. ولی نتانیاهو این ارزیابی آن کارشناس آمریکایی را رد می کند و تصمیم دارد بزودی اطلاعات بیشتری را در اختیار سازمان های اطلاعاتی غربی قرار دهد.

این سخنان نتانیاهو در حالی بیان می شود که برخی رقیبان سیاسی او، به وجود در جناح اپوزیسیون، این اقدام نتانیاهو را مورد انتقاد قرار داده و گفته بودند که او کار درستی نکرده که چنین اطلاعات حساسی را از پشت میکروفون سازمان ملل اعلام کرده و منابع اطلاعاتی کشور را به خطر انداخته است.

ولی نتانیاهو در پاسخ به این انتقاد، تاکید کرد که افشای آن اطلاعات، پس از مشورت دقیق او با سرپرستان ارشد نهادهای اطلاعاتی بوده و او منابع خبری اسرائیل را با این اقدام به خطر نیانداخته است.

مشاوران نتانیاهو پیشتر گفته بودند که هدف او از این افشاگری، ترساندن رژیم ایران نبوده، بلکه می خواسته است بر کشورهای اروپایی فشار آورد که به رژیم دروغپرداز کنونی در ایران اعتماد نکنند و به فکر ادامه دادوستد نباشند.

آگاهان گفتند که نتانیاهو اصرار دارد که آژانس بین المللی وارد عمل شود و پس از این افشاگری، از رژیم ایران بخواهد امکانات بازرسی در تورقوزآباد را فراهم سازد.

نتانیاهو گفت که اطلاعات بیشتر درباره این مکان را نه تنها به ایالات متحده و کشورهای اروپایی منتقل خواهد کرد، بلکه آن ها را در اختیار دولت روسیه و دولت چین نیز قرار خواهد داد.

یک دیدگاه

  1. خدا به این وزیر برکت روز افزون عطا کند درود و برکت خدا بر اسرائیل و بنی اسرائیل درود برکت خدا بر تمام عاشقان اسرائیل تا ابد

Comments are closed.