نتانیاهو: اسرائیل بسته پزشکی تولید خواهد کرد که شهروندان در خانه خود، ابتلا به کورونا را آزمایش کنند

نخست وزیر اسرائیل فاش ساخت که در چارچوب رشته اقدامات گسترده دولت برای کند کردن روند شیوع بیماری ناشی از ویروس کورونا، دانشمندان اسرائیلی در حال ساخت یک جعبه پزشکی (موسوم به کیت) هستند که به کمک آن، افراد بتوانند شخصا احتمال ابتلای خود به ویروس کورونا را آزمایش کنند. این کیت به افراد امکان می دهد که بدون بیرون آمدن از خانه، بتوانند آزمایش را در ظرف چند دقیقه انجام دهند. چنین دستاوردی همچنین می تواند از ایجاد فشار و شلوغی در بیمارستان ها بکاهد. کیت های مشابه برای آزمایش آبستنی و یا میزان بیماری دیابت و یا فشار خون در سراسر جهان وجود دارد.

اسرائیل برای متمرکز ساختن همه تلاش های خود به هدف جلوگیری از سرعت شیوع کورونا، یک “ستاد مبارزه با ویروس” برپا ساخته که شامگاه روز گذشته (دوشنبه) یک نشست طولانی داشت و رشته تصمیماتی گرفت که به تدریج به اجرا گذاشته می شود. در همین نشست بود که نتانیاهو اعلام کرد که در دیدارهایش با پژوهشگران و کارشناسان امور پزشکی و درمانی، قرار شده که آن ها با سرعت به تولید و آزمایش این کیت بپردازند که می تواند برای اسرائیل و جهان کمک بیرگی به جلوگیری از شیوع کورونا باشد.

این اندیشه هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و معلوم نیست که چه هنگام می توان این کیت را به بازار عرض کرد و در اختیار همگان گذاشت.

وزیر علوم و نوآوری های تکنولوژی اسرائیل، اوفیر اکونیس دو هفته پیش اعلام کرد که در یک آزمایشگاه بسیار پیشرفته اسرائیلی، دانشمندان در تلاش برای تولید واکسن ضد کورونا هستند. وی ابراز امیدواری کرد که این واکسن “در هفته های آینده” و “حداکثر در ظرف به ماه” به بازار بیاید.

با توجه به آن که تلاش برای تولید چنین واکسنی در چندین کشور دیگر جهان و از جمله ایالات متحده و چین نیز دنبال می شود، نتانیاهو گفت که شب گذشته یک گفتگوی تلفنی مفصل با مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا داشته و در آن توافق شده است که دو کشور برای مبارزه با ادامه شیوع ویروس همکاری کنند. این پیشنهاد مورد استقبال قرار گرفته است.

اسرائیل با اختصاص دادن صدها میلیون دلار برای مبارزه با کورونا، مقادیر زیادی دارو و تجهیزات پزشکی و مواد ضد عفونی خریداری و انبار کرده است که در شرایط اضطراری، نیازهای کشور را تامین کند. نگرانی اسرائیل از آن است که این ویروس به طور ناگهانی و با سرعت زیاد، در مراکز جمعیتی اسرائیل موجب ابتلای گسترده شهروندان گردد.