نتانیاهو: اسرائیل طرح صلح پرزیدنت ترامپ را با سنجیدگی مورد بررسی قرار خواهد داد

مقامات نزدیک به کاخ سفید می گویند که برنامه صلح پیشنهادی از جانب ایالات متحده تقریبا به طور کامل آماده شده و مراحل نهایی تدوین خود را می گذراند و تا حدود دو ماه دیگر به طرفین ارائه خواهد شد

نخست وزیر اسرائیل گفت که هرگاه برنامه صلح پرزیدنت ترامپ آماده گردد و به اسرائیل تسلیم شود، او با حسن نیت و فکر باز این برنامه را به دقت مطالعه کرده و مورد رسیدگی قرار خواهد داد. در مقابل، فلسطینیان اعلام داشته اند که طرح صلح رئیس جمهوری ایالات متحده را رد می کنند، زیرا او را فرد قابل اعتمادی نمی دانند و بر این باورند که دولت کنونی ایالات متحده، به منافع و خواسته های فلسطینیان پشت کرده است.

مقامات نزدیک به کاخ سفید می گویند که برنامه صلح پیشنهادی از جانب ایالات متحده تقریبا به طور کامل آماده شده و مراحل نهایی تدوین خود را می گذراند و تا حدود دو ماه دیگر به طرفین ارائه خواهد شد. پرزیدنت ترامپ طرح صلح پیشنهادی خود را “معامله قرن” نام نهاده بود، ولی احتمال می رود که مقامات آمریکایی اکنون با مشکلات پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها بیشتر آشنا شده اند و می دانند که رسالت آسانی را به عهده نگرفته اند.

بنیامین نتانیاهو که با شبکه تلویزیونی سی ان انِ آمریکا سخن می گفت، در پاسخ به این پرسش که آیا شهامت آن را دارد که به طرح صلح پرزیدنت ترامپ “نه” بگوید، اظهار داشت: «ما با احترام زیاد و جدیت کامل و فکر باز طرح صلح آمریکایی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آگاهان سیاسی می گویند که ممکن است برخی مواد گنجانیده شده در طرح صلح آمریکایی، به مذاق اسرائیل خوش نیاید و با آرمان ها و منافع ملی این کشور در تضاد باشد. ولی مقامات دولتی در اورشلیم تردیدی ندارند که این می تواند بهترین طرح صلحی باشد که تا کنون از جانب یک رهبر ایالات متحده برای پیشبرد صلح با فلسطینیان تدوین گردیده است.

تقریبا همه روسای جمهوری پیشین ایالات متحده برای پیشبرد صلح طرح هایی ارائه داده بودند که اکثر آن ها شامل موادی بود که از دیدگاه دولت اورشلیم، منافع این کشور را به خطر می انداخت.

آگاهان می گویند، پس از آن که طرح صلح پرزیدنت ترامپ ارائه شود، اسرائیل در بیان دیدگاه خود شتاب نخواهد کرد و منتظر پاسخ فلسطینیان خواهد ماند، که به احتمال زیاد، یک جواب منفی خواهد بود.

آن چه موجب نگرانی برخی از سیاستمداران راست گرای اسرائیل گردیده، اظهارات هفته پیش پرزیدنت ترامپ، پس از دیدار با نتانیاهو در نیویورک بود که در ن، از امکان برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل جانبداری کرد. جناح راست سیاسی در اسرائیل با این اندیشه به شدت مخالفت می کند. ولی پرزیدنت ترامپ پس از ساعاتی، این دیدگاه خود را تصحیح کرد و اعلام داشت که هر راه حلی که مورد قبول اسرائیل و فلسطینی ها قرار گیرد، از جانب او نیز با استقبال روبرو خواهد شد.

 

یک دیدگاه

  1. طرح صلح خاورمیانه با حاکمیت ایران غیر ممکن است انها در دوران باراک اوباما قصد داشتند با امریکا ببندند نه برای دوستی واقعی با امریکا بلکه برای شدت بخشیدن به تهدیدات امنیتی بر علیه اسرائیل حکومت ایران به هیچ کدام از تعهدات خود پایبند نیست . انها همه سیاستهای خود را در نابودی اسرائیل می بینند انها ۴۰ سال است برای محاصره و دشمنی با ملت عزیز یهود و خاک مقدس اسرائیل مبالغ غیر قابل وصفی از ثروت کشور ایران صرف کردند . حال به نظر شما تسلیم امریکا می شوند نه انها تسلیم نخواهند شد تا اینکه امریکا ضرب شستی واقعی به انها نشان دهد ان هم نظامی . اگر امریکا با ایران به هر گونه مذاکره بپردازد فضای نظامی ایران که تماما بر عیله موجودیت اسرائیل و نابودی حکومتهای دمکراتیک عربی است شدت پیدا خواهد کرد . حاکمیت ایران در چند مورد امریکا را برای تقسیم منافع در عراق ، افغانستان و …. فریب داده حالا برادر عزیز دونالد ترامپ به بینشی عمیق از حقه ها و فن های حاکمیت اسلامی ایران درست در مقابل اینها ایستاده . و رئیس جمهوری امریکا برادر ترامپ باید مسئله ایران را به جنگ بکشد و مجددا ۴ سال دیگر در انتخابات ریاست جمهوری امریکا پیروز شود . حضور برادر ترامپ برای مقابله با حاکمیت شرور ایران یک اصل است حاکمیتی که بر علیه ملت خود است به هیچ قوم و ملیتی تعهد ندارد . این همان اصل و منطق است که امریکا باید به ان توجه کند .

Comments are closed.