نتانیاهو: اسرائیل گزینه های مختلف را برای رویارویی با اتم ایران مورد بررسی قرار داده است

نخست وزیر اسرائیل در مصاحبه ای که به مناسبت عید پوریم با رسانه ها انجام داد، از جمله گفت که دولت او گزینه های مختلفی را برای رویارویی با مساله اتمی ایران مورد بررسی قرار داده است. او در این باره توضیح بیشتری نداد، ولی گفت که اسرائیل هرگز نخواهد گذاشت که رژیم ایران به هدف نهایی خود که همانا ساخت بمب هسته ای میباشد دست یابد.

بلندپایگان امور نظامی و امنیتی اسرائیل هفته پیش همایشی برای بررسی مسائل اتمی ایران و روابط با دولت پرزیدنت بایدن برگزار کردند، که به تدریج، بخش های از مباحثات آن در رسانه های همگانی بازتاب می یابد.

در این گزارش ها گفته شده که شمار ی از شرکت کنندگان در این مباحثه ابراز نگرانی کرده اند که احتمال درگیری نظامی بین اسرائیل و رژیم ایران بر سر خطرات اتمی افزایش یافته است.

در این همایش مجازی، علاوه بر نخست وزیر، وزیر دفاع و وزیر خارجه، روسای شورای عالی امنیت ملی، سرویس امنیت خارجی، فرمانده کل ارتش، سفیر اسرائیل در ایالات متحده و شماری از کارشناسان امور نظامی و امنیتی شرکت داشتند و دیدگاه های خود را بیان کردند.

از گزارش هایی که تا کنون انتشار یافته، چنین بر می آید که اسرائیل از شیوه رسیدگی دولت پرزیدنت بایدن با خطرات امنیتی از جانب حکومت ایران نگران است و آن را ضعیف و فاقد قاطعیت ارزیابی می کند.

در رابطه با همین موضوع، برخی کارشناسان می گویند که در روزهای اخیر، دولت پرزیدنت بایدن قاطعیت بیشتری نشان می دهد که یک نمونه آن شکایت به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگری حمله هوایی به مواضع شبه نظامیان مزدور ایران در مرز سوریه و عراق است.

به دنبال همایش امنیتی هفته پیش، برخی منابع خبری در اسرائیل می گویند گزارشی حاکی از آن که در بین مقامات ارشد پیرامون شیوه برخورد با اتم ایران شکاف ایجاد شده، چندان درست نیست. در گزارش های پیشین گفته شده بود: در حالی که نتانیاهو قاطعانه خواهان خودداری ایالات متحده از بازگشت به برجام است، برخی دیگر از مسئولان نظامی و امنیتی اسرائیل بر این باورند که برجام تا حدودی توانست روند اتمی شدن رژیم ایران را کند سازد. آن ها می گویند شاید دولت بایدن بتواند به توافق بهتری با رژیم ایران برسد. ولی گروهی دیگر از دست اندرکاران امور در اسرائیل نسبت به این احتمال ابراز تردید می کنند.

در مجموع، اکثر شرکت کنندگان در مباحثات هفته پیش و از جمله نخست وزیر اسرائیل بر این باورند که باید دولت پرزیدنت بایدن را متقاعد ساخت که از بازگشت به برجام خودداری ورزد.

در روزهای اخیر نه تنها رئیس آژانس، رافائل گروسی از محدودیت های جدید اعلام شده توسط ایران ابراز نگرانی کرده، بلکه جوزپ بُورِل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از آن ابراز نگرانی کرده است. اکنون خبر می رسد که ایالات متحده قصد دارد در شورای حکام آژانس بین المللی، قطعنامه ای را در این زمینه از تصویب بگذراند.