نتانیاهو: «اگر دیدار روحانی با ترامپ عملی شود، رئیس جمهوری اسلامی ایران، شیوه متفاوتی به نیویورک خواهد آورد»

برخی تحلیگران اسرائیلی بر این باورند که پرزدنت ماکرون می خواهد حکومت ایران را به هر قیمت شده، سر پا نگاه دارد

فردای روزی که نتانیاهو گفته بود که زمان مذاکره با رژیم ایران نیست و باید بر شدت فشارها افزود، از امکان دیدار بین پرزیدنت ترامپ با حسن روحانی استقبال کرد و گفت: «اگر چنین دیداری صورت گیرد، مسلما روحانی شیوه متفاوتی را با خود به همراه خواهد آورد».

نتانیاهو در ادامه همین گفتگو، رفتار پرزیدنت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه را به خاطر دیداری که با محمد جواد ظریف در حاشیه کنفرانس هفت کشور صنعتی جهان به عمل آورد، مورد انتقاد قرار داد.

پرزیدنت ترامپ روز گذشته، پیش از آن که رهسپار لندن شود، به خبرنگاران گفته بود که باید فشارها بر حکومت ایران افزایش یابد و اکنون هنگام دیدار و مذاکره نیست. آشنایان امور این سخنان را واکنشی نسبت به سخنان پرزیدنت ترامپ دانستند که پیشتر دوباره گفته بود که منتظر است روحانی با او قرار ملاقات بگذارد.

مقامات آمریکایی این احتمال را بعید ندانستند که کمتر از سه هفته دیگر، حسن روحانی برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، به نیویورک بیاید و در آن هنگام دیداری بین وی و پرزیدنت ترامپ انجام گیرد.

حکومت ایران هنوز درباره احتمال سفر روحانی به نیویورک سخنی نگفته، ولی احتمال دارد که ظریف رهسپار سازمان ملل شود. ارزیابی می شود که جناح تندرو رژیم از سخنان و رفتارهای روحانی هنگام اقامت در نیویورک نگران باشد و به او اعتماد نکند و ترجیح دهد که سخنرانی سالیانه حکومت ایران، توسط ظریف به عمل آید. ظریف در ماه های اخیر ثابت کرده که مطیع کامل سیاست هایی است که از جانب علی خامنه ای رقم می خورد.

بنیامین نتانیاهو که در جریان دیدارش از لندن با خبرنگاران سخن می گفت، از جمله اظهار داشت: «من نمی دانم که آیا دیداری بین پرزیدنت ترامپ و روحانی انجام خواهد گرفت، و اگر عملی باشد، چه هنگام روی خواهد داد، ولی اطمینان دارم که روحانی شیوه برخوردی تازه ای را با خود به همراه خواهد آورد، شیوه ای که به باور من مسؤولانه تر و همچنین هوشمندانه تر از سیاست های کنونی رژیم ایران باشد».

نتانیاهو در ادامه سخنانش دیدار پرزیدنت ماکرون با محمد جواد ظریف، در حاشیه کنفرانس سران هفت کشور صنعتی جهان، مورد انتقاد گزنده قرار داد و یادآور شد که این دیدار درست همان هنگامی صورت گرفت که رژیم ایران در حال برنامه ریزی یک حمله نظامی چند سویه علیه اسرائیل بود». نتانیاهو گفت: «این رفتار درستی از جانب رئیس جمهوری فرانسه نیست و حتی امروز نیز باید بر شدت فشار علیه رژیم ایران افزود».