نتانیاهو: «اگر فعالیت قاطعانه من نبود، رژیم ایران اکنون یک زرادخانه اتمی داشت»

بنیامین نتانیاهو در یک مصاحبه رسانه ای به ارزیابی سیاست های خود در برابر حکومت اسلامی ایران پرداخت و گفت: اگر تلاش های من نبود، بی تردید رژیم ایران تا کنون به جنگ افزار هسته ای دست می یافت و می توانست موجودیت اسرائیل را به خطر اندازد و خاورمیانه و جهان را نیز مورد تهدید قرار دهد.

بنیامین نتانیاهو این سخنان را در مصاحبه ای از جانب روزنامه جروزالم پست بیان داشت که کمتر از دو هفته پیش از انتخابات عمومی اسرائیل صورت می گیرد و بخشی از کارزار تبلیغاتی اواو تلقی می شود.

نتانیاهو که دارای طولانی ترین زمان نخست وزیری در اسرائیل است، اکنون برای موفقیت دوباره، با رقبای بیشتری در راه ادامه مقام نخست وزیری روبرو می باشد. او از سه دهه پیش که در سمت سفیر اسرائیل در سازمان ملل خدمت می کرد، به هشدار درباره برنامه های اتمی ایران پرداخت و حتی کتابی در این باره به زبان انگلیسی انتشار داد.

مصاحبه با نتانیاهو در چارچوب مناظره ای بود که به نام “تل آویو سالون” به زبان انگلیسی برای شهروندان اسرائیلی که هنوز به زبان عبری تسلط ندارند بررسی می شود و هدف آن، آشنا ساختن این افراد به ساختار سیاسی در اسرائیل است.

نتانیاهو در این مناظره گفت که اگر شش سال پیش، هنگام رسیدن به توافق اتمی موسوم به برجام، بین ایران و شش کشور ارشد جهان او به کارزار خود علیه رژیم ایران دست نمی زد، حکومت ایران، امروز نه تنها یک بمب اتمی در اختیار داشت، بلکه می توانست از یک زرادخانه بزرگ هسته ای برخوردار شود.

در این مناظره گزارشگر روزنامه جروزالم پست پرسید که آیا اسرائیل قصد دارد همراه با عربستان و دیگر امیرنشین های حوزه خلیج فارس، یک اتحاد نظامی علیه رژیم ایران به وجود آورد؟ نخست وزیر اسرائیل از پاسخگویی مستقیم به این پرسش پرهیز کرد، و تنها گفت: «در حال حاضر نقشه خاورمیانه و ساختار قدرت در این منطقه دستخوش تغییرات شده است».

در گزارش های پیشین گفته شده بود که دولت پرزیدنت ترامپ در اندیشه برپایی یک اتحاد نظامی منطقه ای بود که علاوه بر اسرائیل و عربستان، کشورهایی چون امارات، قطر، بحرین و احتمالا سلطان نشین عمان را نیز شامل شود.

نتانیاهو در پاسخ به نوع مناسباتی که با دولت کنونی آمریکا به ریاست پرزیدنت جو بایدن دارد، گفت که او از دوران خدمت خود به عنوان سفیر اسرائیل در سازمان ملل، با بایدن آشنایی داشت و بین آنان دوستی برقرار گردید و این مناسبات دوستانه همچنان ادامه دارد.

نتانیاهو گفت که “البته بین دوستان هم ممکن است اختلاف نظرهایی بروز کند، ولی این یک امر طبیعی است و مانع ادامه دوستی نمی شود”.

یادآوری می شود: پرزیدنت بایدن، برخلاف دولت راستگرای کنونی در اسرائیل، خواهان برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل است و همچنین خواهان توقف آبادی سازی اسرائیل در کرانه باختری رود اردن می باشد.