نتانیاهو با بانوی مشاور خود دیدار کاری داشته که حامل ویروس کورونا تشخیص داده شده است

در عین ابراز نگرانی فزاینده از ادامه گسترش غیرقابل کنترل ویروس کورونا در اسرائیل، خبر رسید که یک بانو مشاور دفتر نخست وزیری که چند روز پیش با نتانیاهو دیدار کاری داشته، به ویروس مبتلا گردیده و اکنون پرسش آن است که آیا نخست وزیر خود را قرنطینه کند و یا به کار عادی ادامه دهد.

اکنون یک هفته است که نتانیاهو در دیدار با افراد، فاصله دو متری با آنان را رعایت می کند، ولی هنوز این اطمینان وجود ندارد که وی مبتلا نشده باشد.

همسر این بانو هفته پیش از سفر به ایالات متحده بازگشته و معلوم شده که در آن جا به کورونا مبتلا گردیده است.

در حال حاضر هیچ نشانی از ضعف یا بیماری در نخست وزیر دیده نمی شود، ولی از آن جا که دوره نهانگی ابتلا دو هفته ارزیابی شده، معلوم نیست که در روزهای آینده چه خواهد شد.

نتانیاهو در این روزها به سختی دست بگریبان مساله برپایی دولت جدید می باشد و همزمان رهبری پیکار با کورونا را به صورت فعال در دست دارد و از این رو ساعات خواب او بسیار کم شده است.

نخست وزیر شامگاه روز شنبه (دو روز پیش) تا هفت بامداد مشغول مذاکره با بنی گانتس رهبر جبهه حزبی متلاشی شده آبی و سفید در تلاش برای برپایی دولت جدید بود و دو ساعت پس از آن در یک جلسه طولانی با کارشناسان وزارت بهداشت درباره کورونا شرکت داشت و در ساعات شامگاه، دوباره به رسیدگی به امور برپایی دولت جدید پرداخت.

با آن که نتانیاهو به سن هفتاد رسیده ولی همچنان با همه انرژی کار می کند و ساعات خواب او به اندازه کافی نیست.

این فعالیت جسمی و فکری نتانیاهو در حالی در اوج قرار دارد که او باید با کیفرخواستی که علیه وی صادر شده دست و پنجه نرم کند. قرار بود محاکمه او هفته پیش آغاز شود. ولی به دنبال تعطیلی اجباری در بسیاری از ادارات و نهادهای کشوری و دولتی در اسرائیل، محاکمه او نیز به تابستان پیش رو موکول گردید. او متهم به دو فقره سوء استفاده از قدرت و یک فقره بهره مندی از مزایای قدرت می باشد که از نظر دادستانی اسرائیل جنبه رشوه گیری دارد، گرچه پولی رد و بدل نشده است.

احزاب سیاسی مخالف نتانیاهو در جریان رقابت های انتخاباتی یک سال اخیر، اعلام داشته بودند که هدف آنان، پایین آوردن نتانیاهو از کرسی قدرت است. ولی موقعیت سیاسی در اسرائیل اکنون در وضعی است که بنی گانتس چاره ای جز کنار آمدن با او در برابر خود نمی بیند.

در گفتگوهای شب گذشته بین نمایندگان گانتس و نتانیاهو پیرامون برپایی دولت آینده پیشرفت های خوبی به دست آمده، ولی هنوز یک رشته اختلاف نظر و کشاکش همچنان ادامه دارد که امید می رود در گفتگوهای امروز و فردا به انجام برسد. ولی هنوز برپایی دولت وحدت ملی یک امر قطعی به نظر نمی رسد.