نتانیاهو با فرستادگان پرزیدنت ترامپ درباره صلح و اوضاع منطقه گفتگو کرد

فرستادگان صلح پرزیدنت ترامپ، پس از دیدار از چند کشور عربی، برنامه خود را برای ایجاد آشتی بین اسرائیل و فلسطینیان، در دیدار روز گذشته (آدینه) به نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم عرضه کردند. از جزئیات این طرح هنوز خبری به طور رسمی منتشر نشده است.

این دیدار نسبتا طولانی چهار ساعت ادامه داشت و در آن یک رشته مسائل مختلفِ مربوط به روابط اسرائیل و ایالات متحده نیز مطرح گردید.

در بیانیه ای که از جانب دفتر نخست وزیری اسرائیل انتشار یافت، تائید گردید که در این دیدار، مساله صلح با فلسطینی ها و همچنین یک رشته رویدادهای منطقه ای و تاثیرات آن گفتگو و تبادل نظر شد.

جارِد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ و حقوقدان جیسون گرینبلات، در روزهای گذشته پیش از آن که به اسرائیل برسند، با پادشاه اردن، ولیعهد عربستان، امیر قطر و رئیس جمهوری مصر دیدار کردند و درباره جزئیات طرح صلح با آنها سخن گفتند.

در کنار طرح صلح، یکی از مطالبی که در دیدار با بنیامین نتانیاهو مورد بحث قرار گرفت، این پرسش بود که چگونه می توان به مردم محنت زدۀ غزه کمک رساند، بی آن که موجب تقویت حماس و گروه های ترور فلسطینی دیگر گردد؟

در گفتگوهای دیروز در دفتر نخست وزیری، سفیران ایالات متحده و اسرائیل در کشورهای یکدیگر نیز حضور داشتند.

هنوز معلوم نیست که ایالات متحده طرح صلح خود را چه هنگام علنی خواهد ساخت. احتمال می رود که به دنبال رایزنی های یک هفته اخیر با سران چهار کشور عرب و اسرائیل، دولت واشنگتن ضروری بداند تغییراتی در آن بدهد.

همچنین گزارشی درباره واکنش رهبران عرب انتشار نیافته، ولی از قول پادشاه اردن آمده بود که طرح صلح، در ساختار کنونی آن، موجب ناخرسندی عمیق فلسطینیان خواهد شد.

نخست وزیر اسرائیل در دیدار روز گذشته با فرستادگان آمریکایی، ابتدا سپاس عمیق خود را از پرزیدنت ترامپ و پشتیبانی او از اسرائیل بیان داشت.