نتانیاهو با پیوستن به هشتگ “اعدام نکنید”، بار دیگر حمایت دولت و ملت اسرائیل نسبت به ایرانیان را بیان کرد

نخست وزیر اسرائیل با پیوستن به جنبش جلوگیری از اعدام تلاشگران سیاسی در ایران، یک بار دیگر توجه دولت اسرائیل را به حق آزادی بیان در ایران و پایان بخشیدن به سرکوبگری ها را بیان کرد.

هشتگ اعدام نکنید تاکنون بیش از هشت میلیون پشتیبان داشته است که پرزیدنت ترامپ یکی از آنان می باشد.

حکومت ایران از این جنبش بین المللی مبهوت مانده و احساس می کند که خشم جهانی را به شدت برانگیخته و از این رو، تلاش می کند چنین وانمود سازد که اجرای حکم هنوز نهایی نشده و پرونده به وکلای مدافع آن سه تن داده شده تا به مطالعه بپردازند و درباره ادامه اقدامات خود تصمیم گیری کنند.

در حساب توییتری بنیامین نتانیاهو در پیوستن به جنبش جهانی “اعدام نکنید” از جمله آمده است: «سه جوان ایرانی محکوم به اعدام شده اند. تنها جرم آنان این است که خواهان زندگی بهتری و کرامت مردم ایران بوده اند و ملت ایران شایسته بهتر از این ها هستند».

نتانیاهو در فرصت های مختلف، در سخنرانی در مجامع بین المللی، حمایت ملت و دولت اسرائیل را از حقوق مردم ایران و پایان بخشیدن به سرکوبگری مطرح ساخته است.

این بار، سخن از سه تن جوانانی است که در اعتراض به سه برابر شدن ناگهانی نرخ بنزین، به معترضینی پیوستند که خواهان پایان بخشیدن به مظالم حکومت بودند.

با آن که علی خامنه ای ظاهرا از “عدل اسلامی” سخن گفته بود، در جریان تظاهرات آبان ماه گذشته، نه تنها بیش از یک هزار نفر از مردم ایران را به گلوله بسته و از پای درآوردند، بلکه صدها نفر را نیز همچنان در زندان نگاه داشته اند و اکنون سه تن از آنان را به مرگ محکوم کرده اند.

با آن که ظاهرا مقامات حکومتی چنین القاء می کنند که اجرای حکم قطعی نیست، و پرونده را در اختیار وکیلان گذاشته اند تا روند حقوقی دنبال شود، ولی ممکن است در شرایط خاصی، رژیم به طور ناگهانی تصمیم به لغو حکم اعدام بگیرد و ادعا کند اسناد و مدارکی که بر اساس آن ها حکم اعدام صادر شده، کافی نبوده است.

وکیلان مدافع این سه تن می گویند که بر خلاف ادعای دادستان، آن ها به هیچ انفجار یا آتش سوزی یا غارت دست نزده اند و فیلم های مدار بسته به به دادگاه ارائه شده، ارتباطی با آنان نداشته است.

رژیم محاکمه این سه تن را در دادگاه محرمانه برگزار کرد که حتی به وکیلان مدافع نیز اجازه حضور در جلسات و حتی مطالعه پرونده داده نشد.

برخی تحلیلگران ارزیابی می کنند که اگر اعتراض های مردمی گسترش یابد، رژیم ممکن است برای ایجاد ارعاب، حکم اعدام را به اجرا گذارد. برخی تحلیلگران دیگر می گویند که چنین رفتاری آتش خشم مرام را شعله ورتر و آن ها را به گسترش اعتراض ها مصمم تر خواهد ساخت.